2017 FORMULAZ YARIŞLARI 20 AĞUSTOS'DA DÜZENLENECEK

Rize'nin Tunca beldesinde bu Yıl 9.su düzenlenecek olan Red Bull Formulaz, yaratıcılık, aksiyon ve eğlenceyi bir araya getirecek. El yapımı tahta arabaların kapıştığı etkinlik, 20 Ağustos'ta gerçekleşecek.

2017 FORMULAZ YARIŞLARI 20 AĞUSTOS'DA DÜZENLENECEK

Bu yıl dernekleşerek bu çatı altında faaliyetlerini sürdürmeye devam ettiklerini ifade eden Ardeşen Formulaz Derneği Başkanı Niyazi Gül, “Bu yıl 9.'sunu düzenleyeceğimiz tahta araba yarışı ile geleneğimizi yaşatmayı amaçlıyoruz. Günümüz çocuklarına, büyüklerinin yaşam kültürlerini yaşatarak öğretmeye çalışıyoruz. Bu yarışlar sayesinde yörede halk bir araya gelecek, eğlenecek, çocukluk yıllarına geri dönecek. Bu sayede birlik ve beraberlik ruhunu yaşatmış olacağız." dedi.

Bu yıl ilk kez bayan sporcuların da yarışacağını ifade eden Gül, "Bayanların geçmiş yıllarda iletmiş olduğu yoğun istek üzerine Formulaz Derneği yönetimi olarak bayanlar kategorisi oluşturmayı kararlaştırdık. Bu yıl ki yarışlarımızın bayan kategorisinde yarışmak isteyen adrenalin tutkunlarını Tunca Beldesine davet ediyoruz. Kendileri için de belli başlı kurallar koyduk. Yöre kültürümüzü yaşatması için bayan yarışmacılar Peştemal, yün çorap ve kara lastik giyecek." dedi.

Katılım için gerekli olan kurallar ve şartlar hakkında da bilgiler veren Başkan Gül, “Katılım yaşı 18 ve üstü olacak. Tahta arabada; ahşap, çivi (vida), ip ve lastik dışında hiçbir malzeme kullanılmayacak. Tahta araba ebatları maksimum uzunluk 170 cm, genişlik: 70 cm ve teker yükseklikleri 25 cm de fazla olmayacak. Yarışmacılarda kıl çorabı ve kara lastik giyinilmesi zorunludur. Yarışa katılacak olanlar 20 Ağustos pazartesi günü saat 09.00’a kadar yarış alanına gelmesi zorunludur. Araçlar muayene istasyonunda kontrol edilecek. Yarış kurallarına uymayan tahta arabalar ve yarışmacılar ise yarışa alınmayacak.” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANINDAN TURİZM VURGUSU

Formulaz yarışlarının artık dünyada ses getiren bir etkinlik olduğunu ifade eden Tunca Belediye Başkanı Ahmet Naci Aytemiz ise, "Ülkemizden ve yurt dışından çok sayıda seyircinin etkinliklere katılmasını bekliyoruz. Dışarıdan gelecek olan misafirlerimiz için de her türlü hazırlığı yaptık. Hem doğa turizmi hem de Formulaz sporu ile spor turizmine katkı sunmayı planlıyoruz.Tunca Vadimiz içerisinde yer alan tabiat parkımızdaki konaklama tesislerimizi misafirlerimizin hizmetine sunacağız." dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2017, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER