Ardeşen 'Teona' İlk Albümünü Yaptı...

Teona, Uzun Süreli Bir Emek Döneminin Ardından Yeni Albümünü Müzikseverlerle Buluşturdu.

Ardeşen 'Teona' İlk Albümünü Yaptı...

2003 yılında Ardeşen'de kurulan ve o dönem yaptığı müziklerle herkesin ve her kesimin ilgisini çekmeyi başaran M. "Ali Kaptan ile Deniz Ayata"  ilk albümünü çıkardı ve müzik marketlerdeki yerini aldı.

M. Ali Kaptan ile Deniz Ayata'nın Yıllarca Beklenen ve "Teona Project" Adını Taşıyan Albümü Çıkış Müziği "Sen= Yaşamak" İsimli Eserlerinin ise Klip Çekimleri Tamamladı.

 

M.Ali Kaptan ve Deniz Ayata’nın ilk albümleri “Teona Project”, sizleri hiç tatmadığınız bir müzik duygusuyla buluşturacak. İrday Prodüksiyon imzası taşıyan albüm hem iki karakterli hem de iki katmanlı bir müzik ile sektöre adım atıyor.

Bir eserin müziği, bir eserin sözleri ve beş eserin de söz&müziği Deniz Ayata’ya ait olan albümde dünya müziğinin üst yapı anlayışı ile Karadeniz müziğinin alt yapı anlayışını kendine özgü biçimde sentezlenmiş halini bulacaksınız. Müziğin alt yapısı için uzun intro başlangıçlar, senkoplar, ara pasajlar, ton değişiklikleri ile aynı anda vokalde Karadeniz müziğinin bir parçası olan Lazca ve Karadeniz şivesi kullanan Teona, bu albümde solo enstrümanlarda tulum ve kemençe gibi ana enstrümanların yanında akordeon, balaban, trombon ve caz organ gibi enstrümanları da kullanmış ve bunlarla Karadeniz müziğine solo eşlik etti.

Evrensel müziğe bambaşka bir boyutta katkı sağlayacak olan albümde Teona, horon kültürüne de hak ettiği önemi vermiş ve orijinalliğinin bozulmamasına özen göstermek adına horon bölümlerini şarkının sonunda, uzunca kullanıldı.

Müzikseverler albümde keman, piyano ve gitar (klasik, bas, elektro) solo geçişleri ile fazlasıyla karşılaşacaklar.

Teona; Lazcada ışık gören, ışıklı alan anlamına gelmektedir.

“Teona Project”, müzik marketlerde ve dijital platformlarda satışa sunuldu.

İşte Albümdeki Türküler

1. Bazi Bazi
2. Oy Güzel Sevdali
3. Sen = Yaşamak
4. Anam
5. Gitme Dur
6. Helesa Yalesa
7. Bu Evi Yapan Usta
8. Kuş Uçti Yavri Kaldi
9. Yetmez Nefesum
10. Çiçekten Çiçek Güzel
11. Xoloti Kogoladu Rak’anepe Dumani

 TEONA ne anlama gelmekte?
TEONA: "te": ışık "ona": Bahçe, Yer, Dağ, vb. gibi anlamlara geliyor. Lazcada isimler ayrı kullanıldığı zaman anlamları farklı oluyor. Fakat TEONA bitişik yazıldığında: Işık Gören yer, Güneş gören bahçe vb. anlamı çıkıyor. Biz TEONA'nın özdeşleşmiş ve genel anlamını kullanıyoruz. Yani Teona : "IŞIK BAHÇESİ, GÜNEŞ BAHÇESİ " anlamlarına geliyor.

NOT: TEONA müzik gurubunun albümü Ardeşen’de Ekol Petrol, Opet ve merkez camii yanında Güneş müzik marketten temin edebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2017, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER