Ardeşen - Tunca Dereiçi Yolu Proje Detayları Belli Oldu.

Rize İl Genel Meclis Başkanvekili Zekeriya Bozkan, Ardeşen-Tunca dere içi yol projesinin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı Ahmet Arslan tarafından onaylandığını müjdeledi.

Ardeşen - Tunca Dereiçi Yolu Proje Detayları Belli Oldu.

Ardeşen'in MEGA Projesi Olarak Değerlendiren Ardeşen - Tunca Dereiçi Yolu Projesinin Detayları Hakkında Açıklamalarda Bulunan Rize İl Genel Meclis Başkan Vekili Zekeriya Bozkan, Proje ile Ardeşen'in Kaderinin Değişeceğini, Bu Yolun Uzun Vadede Erzurum Bağlantısı Oluşturarak Şehirler Arası Bir Güzergah Olacağını Söyledi.

Ardeşen - Tunca dere içi yol projesinin mimarlarından Rize İl Genel Meclis Başkan Vekili Zekeriya Bozkan, Ardeşen - Tunca dere içi yolu projesi kapsamında 3 tünel ile 10 viyadük/köprü inşa edileceğini ifade ederek, "Ardeşen sanayi sitesi bölgesinden başlayacak olan yaklaşık 18 KM'lik yol Fırtına vadisinden Tunca vadisine bağlanarak Tunca beldesine ulaşacak. Her iki vadide yer alan köylere bağlantı yolları ile ulaşımı ciddi anlamda kısaltmış olacağız. Proje de harita alım çalışması tamamlandı. Proje yatay ve düşey hat çalışması devam ediyor. Temmuz ortalarında projemizin yatay ve düşey çalışması tamamlanarak jeolojik ve jeoteknik etüt çalışmalarına başlanması planlanıyor." dedi.

BÜYÜTMEK İÇİN RESME TIKLA

3 TÜNE - 10 KÖPRÜ VE VİYADÜK

Bozkan, "Sahilden kırsala uzanacak olan güzergah üzerinde 500 m ila 1000 m arasında 3 kısa tünel olacak. İlk tünel Ardeşen Asilsan Silah Fabrikasının hemen karşısında (DOKADAK ve ARDOFF Şenlik Alanı) yapılacak. 2. ve 3. tünel ise Tunca Beldesi sınırında olacak. Bu yol güzergahında 10 adet viyadük ve köprüler projelendirilmesi ön görülmektedir. Tüm proje çalışmalarının ise  Aralık 2018 de tamamlanması hedeflenmektedir. İhale ise 2019 tarihinde yapılması planlanmaktadır." dedi.

İLK ETAP TUNCA, DEVAMINDA YUSUFELİ VE ERZURUM

İlk etap projenin Tunca Beldesine kadar yapılacağını anımsatan Bozkan, "Hemen ardından Tunca Beldesinden Artvin'in Yusufeli ilçesine bir tünel bağlantısı oluşturarak buradan Erzurum'a ve Doğu Anadolu illerine olan mesafeyi kısaltmak olacak." dedi.

TURİZM VADİSİ

Yol projesi kapsamında Fırtına Vadisinin doğu yakasının ve devamında ise Tunca Vadisinin yeni bir Turizm hattına kavuşacağını söyleyen Bozkan, "Bilindiği üzere Tunca Vadisi tabiat parkı ilan edilmişti. Tunca vadisi ve üst merze ve yaylalarda turizme yönelik yatırımları hayata geçiriyoruz. Turistlerin konaklayabileceği bungalo evler ve yayla yapısına uygun tesisler yapılıyor. Yol projemizle birlikte ciddi bir turizm canlanması bekliyoruz." dedi.

İLGİLİ HABER:

http://www.ardesen.com/files/uploads/news/default/bakanlar-ardesenin-m-f1f42e73fee6d1a81938.png

http://www.ardesen.com/files/uploads/news/default/ardesen-ve-tuncaya-c-b40216cf8db54f0dedc1.png

http://www.ardesen.com/files/uploads/news/default/baskan-gultekinden-a-92e478c04050180ab1a9.png

 

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 12:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe islamoğlu
Ayşe islamoğlu - 7 ay Önce

Bu projede emeği geçen bürakrat temsilcilerimize hepinize teşekkür ederken Ardeşeni'mize hayırlı olsun

SIRADAKİ HABER
Yandex.Metrica