Ardeşen'de Tıp Bayramı Kutlaması!

Ardeşen Anadolu Sağlık Meslek Lisesinden Etkinlik

Ardeşen'de Tıp Bayramı Kutlaması!

Ardeşen Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Aile Hekimleri ve 112 Acil Müdahale Ekiplerinin de Desteğiyle 14 Mart Tıp Bayramı Münasebetiyle Ardeşen’de Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam Yürüyüşü Yapıldı.

Ardeşen Anadolu Sağlık Meslek Lisesi idarecileri ve öğrencilerinden Tıp Bayramı dolayısıyla Ardeşen ilçesinde yürüyüş yapıldı.

Yürüyüş sonrası bir basın açıklaması yapıldı; Sağlık hizmetlerinin ülkemizde en üst seviyeye çıkarılması için fedakarca çalışan ve sağlık alanında değerli katkılarda bulunan başta değerli meslektaşlarım olmak üzere tüm sağlık çalışanlarımızın Tıp Bayramı’nı kutlarım.

Bu vesileyle bugün çağımıza en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite konusunda bir farkındalık yaratmak üzerine bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı ana kadar devam eden yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyaçtır.

İnsanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda alıp vücutta kullanılmasıdır.

Karın doyurmak, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek içmek değildir.

Günlük yaşamda bireylerin yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, genetik ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna göre değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.

Dünya sağlık örgütü tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.

Obezite eylem planı kapsamında sağlık bakanlığının temel amacı toplumu sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite konusunda bilgilendirmektir. Bu doğrultuda 27 Haziran 2012 tarihinde “ bden Kitle İndeksi” ve “Hareket Et” adlı iki kamu spotu ile “Porsiyon Küçültme” ve  “Günde 10.000 adım atıyoruz” başlıklı afiş, bilbord gibi iletişim materyelleriyle tüm yurtta “ Obezite Mücadele Hareketi” kampanyası başlamıştır. Denildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2017, 18:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER