ARDEŞEN'Lİ KAHRAMAN KOMUTAN'IN DARBECİLERLE BÖYLE SAVAŞTI

Rize Ardeşen'li Kahraman Komutan Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu'nun Darbecilere Karşı Direnişinin Görüntüleri Ortaya Çıktı

ARDEŞEN'Lİ KAHRAMAN KOMUTAN'IN DARBECİLERLE BÖYLE SAVAŞTI

ARDESEN.COM / ÖMER FARUK ZENGİNAL

15 Temmuz darbe girişimi gecesi Jandarma Genel Komutanlığı’nı karargah olarak kullanmayı hedefleyen darbecilere karşı direnen ilk isimlerden dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanı, şimdiki Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu'nun 16 Temmuz sabahı çekilen görüntüleri ortaya çıktı.

Gece boyunca sıcak çatışmaların yaşandığı Jandarma Genel Komutanlığı karargahında Darbeci askerler ile çatışan ve püskürten isimlerden biri olan dönemin Jandarma Genel Komutanlığı Plan ve Prensipler Başkanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu'nun 16 Temmuz sabahına ait görüntülerde silahlı bir şekilde karargahta darbeci askerleri püskürtmeye çalıştığı görülüyor.

15 Temmuz gecesi darbeciler Jandarma genel Komutanı Org. Galip Mendi'yi, Ankara'da katıldığı düğünden rehin almasının ardından, Jandarma Genel Komutanlığı karargahını ele geçirmeye çalışmışlardı.

SABAHA KADAR ÇATIŞMIŞLARDI

Darbe girişimini duyan Jandarma Genel Komutanlığı Personel Daire Başkanı Kurmay Albay Ali Demir, Jandarma Plan Prensip Başkanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu ile Kurmay Albay Aziz Yılmaz, Albay Nurettin Alkan ile Albay Güven Şağban'ı arayarak darbe girişiminin olduğunu haber vermişti. Yanlarında sadece beylik tabancalarını alan 5 komutan Sivil kıyafetlerle bir otomobile binip Jandarma Genel Komutanlığı'na gittiler.

Nizamiyede yaşanan ilk Çatışma sırasında Albay Nurettin Alkan kolundan yaralandı. Çatışma sabaha kadar sürdü. Takviye gelen PÖH ve JÖAK timleri Tuğgeneral Hacıoğlu sevk idaresinde sabaha kadar darbecilere müdahale edilmiş ve darbecilere ağır zayiat verdirilmişti. Beştepe karargahında 16 darbeci ölü ele geçirilmişti.

Sabah saatlerinde çekildiği öğrenilen görüntülerde ise Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu'nun elinde silahla darbecilere karşı direndiği görülüyor.

O dönem Jandarma Genel Komutanlığında olan Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu, İçişleri Bakanlığı’nca Ağustos ayında Bursa İl Jandarma Komutanlığı görevine atanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 07:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER