banner72

Avni Kahya Ardeşen Belediyesinin Borcunu Açıkladı

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, Ardeşen Belediyesini 23.5 Milyon TL Borç İle Devraldıklarını Söyledi.

Avni Kahya Ardeşen Belediyesinin Borcunu Açıkladı

Ömer Faruk ZENGİNAL / ARDESEN.COM
Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, Gelecek Yıllarda Yapılması Planlanan Projelerin Mali Kaynakları ve Belediyenin Mali Durumu Hakkında Açıklamalarda Bulundu.

31 Mart Yerel Seçimleri Sonrası Ardeşen Belediyesinin 20 Milyon TL iller bankası, 2,5 Milyon TL piyasa borcu ve 1 Milyon TL banka kredisi borcu ile devir aldıklarını belirten Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kâhya, "Borçsuz Belediye Yoktur. Hiç Bir Belediye Başkanı Bu Güne Kadar Belediyeyi Borçsuz Devretmemiştir, Çünkü Çalıştığı İçin Borç Yapmıştır. Ayrıca görevi devraldığımız gün kasamızda 300 Bin TL'lik bir nakit bulunmaktaydı. " ifadelerini kullandı.

Belediyenin sürdürülemez boyutta bir borcu olmadığını ifade eden Kahya, "Belediyemizin iller bankasına olan 20 Milyon TL'lik Borç, Hali Hazırda Devam Eden Derin Deşarj projesinin borcudur. Bu borcumuzu her ay 600 Bin TL'lik taksitler halinde ödüyoruz. Aynı Zaman da Bu Projemiz Tamamlanmamış Olup, Halen Devam Ettiği İçin, Borcu da Zamanla Artmaktadır. Ayrıca, Az Önce de İfade Ettiğim Gibi, Biz Belediyeyi Devraldığımızda Kasamızda 300 bin TL Kadar Bir Para Vardı. Aldığımız Belediye Bu." dedi.

AYLIK GELİR / NÜFUS KAYIT PROBLEMİ

İllet Bankasından aylık 800 Bin TL ile 1 Milyon Arasında Değişim Gösteren Bir Para Alıyoruz. Bu Geliri Daha da Artırmalıyız. Ardeşen İlçe Belediye Nüfusunun 35 Bin Olması Lazım. Çünkü, Ardeşen'de Gerçekte Yaşayan İnsan Sayısı Bu. Özellikle Yaz Aylarında ise Gurbetçilerin Gelmesi, Turizmin Etkisi, Komşu İl ve İlçelerden Gezi ve Ticari Amaçlı Ziyaretleri de Hesaba Kattığımız Zaman Nüfusumuz 50 Binleri Bulmaktadır." dedi.

SEÇİMDE NÜFUSUNU KÖYE ÇIKARANLAR OLDU

Mart Ayında Yapılan Yerel Seçimlerde, Muhtarlık Seçimleri İçin Köylere Nüfusunu Taşıyan Vatandaşımızın Sayısı 15 Bin 600. Ardeşen Merkez'in Nüfusu ise 25 Bin 400. Baktığımız Zaman Şen Olan Köylerimizin Sayısı Bir Kaç Tane. Kışa Doğru Şartelleri Kapatıp Ardeşen Merkezi İniyoruz. Şimdi Muhtarlarımız ve Köylerimizin Önde Gelen İsimleri İle Konuştuk. Bu Nüfusun Aşağı İnmesi Gerekiyor. Eğer İnerse, İller Bankası Gelirlerimizde Ciddi Manada Artış Yaşanacak." ifadelerini kullandı.

KÖYDE YAZILMANIN O KÖYE HİÇ BİR FAYDASI YOK

Nüfusunu Muhtarlık Seçimleri İçin Köylere Taşıyan Vatandaşlara Seslenen Kahya, "O Nüfusun Köyle Kalmasının, O Köye Hiç Bir Faydası Yok. Önemli Olan, O Köyün Varlığını Ispatlayan Elektrik, Telefon Abonmanlarının Olmasıdır. Hizmet Noktasında Nüfus Kriteri Belediyeler İçin Geçerlidir. İnşallah Bu Nüfusu Merkeze İndirmeyi Başardığımızda Ayakları Üzerinde Çok Daha Sağlam Durabilen Bir Belediye Olacağız." dedi.

MEVZU ŞEHİRİMİZİ SEVMEK İSE, O HALDE ŞEHRİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ.

Ardeşen'liler olarak, Şehrimizi Seviyor muyuz? Sevmiyor muyuz? Bu Şehir, Ardeşen Belediye Başkanı Olarak Sadece Benim Değil. Hepimizin Şehri. Dışarıda, Nasıl Gururla Ardeşen'liyim Diyebiliyorsak, Bu Gururu Yaşayabiliyorsak, Aynı Bu Şekilde Aidiyet ile Ardeşen'imize Sahip Çıkacak, Bağlılığımızı Tüm Ardeşen'liler ve Ardeşen'de Yaşayanlar Olarak Ortaya Koyacağız.

BİZ BELEDİYE OLARAK KÖY VE ŞEHİR AYRIMI YAPMIYORUZ / KÖYLER GÜZEL OLURSA, ŞEHRİMİZ de GÜZEL OLUR.

Kahya, "Ardeşen Güçlenince Hep Birlikte Güçleniyor. Köyü Ayrı, Şehir Ayrı Olmuyor. Mesela, Yaz Döneminde Neredeyse Tüm Köylerimizde Ciddi Anlamda Su Problemi Oldu. Köylere Tankerlerle Su Taşıdık. Taşımayacakmıydık? Makine Lazım Oldu. Verdik. Vermeyecekmiydik? Mıcır İhtiyaç Oldu Verdi. Köy Yollarımızın Betonlanmasında Belediye Mıcır Tesisi ve Beton Santrali Olarak Elimizi Taşın Altına Koyduk. Koymayacakmıydık. Biz İstiyoruz ki, Şehrimizle Birlikte Köylerimiz de Kazansın. Ardeşen'in Köyü, Şehri Yok. Köyler Güzel Olursa, Şehrimiz de Güzel Olur.

Yatırımlar;

Kahya, "Işıklı Mahallemizde 20 Bin metre kare alanda piknik alanları yapacağız. Bu konuda çalışmalarımız var. İlçemizde otel ve turizm tesisleri yapmak için yine çalışmalarımız var.  Yine ilçemizde Deniz alabalığı ile ilgili projemiz var, bu proje ile ilgili daha önce çalışma yapılmış ancak gelen para 5 yıl önce geri gitmişti, biz projeyi yeniden hayata geçireceğiz. Yine ilçemizde HES ve GES (Yeşiltepe Köyünde) çalışmalarımız var. Güneş enerjisinden elektrik üretimi ve dere yataklarından enerji üretimi çalışmalarımız var. Ayda Belediyemize 3-400 bin TL gelir elde etmek istiyoruz” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Menis M.
Menis M. - 2 yıl Önce

Hes çalışmasını destekleyen belediye mi olur? Bu kadar güzel doğamız var kodamanlar ve bürokrasi yüzünden 10 sene sonra bize ne kalacak merak içerisindeyim. İnsanlar buraya doğası için geliyor halkımız ve yeşili katletmek isteyen siyasiler yüzünden betona boğuluyor, kurutuluyor. Bu durumu aklım almıyor.

Radamel falcao
Radamel falcao - 2 yıl Önce

Sayın başkan yapacağınız şeyler çok güzel şeyler fakat sizi takip ediyorum yapmış olduğunuz açıklamaları sürekli okuyorum hiç bir açıklamanızda sporla ilgili bir planınız yok sporun birleştirici gücünün farkında olmadığınızı görüyorum sporsuz bir dünya düşünülemezken siz Ardeşen’de spor adına hiç bir adım atmıyorsunuz bence bir an önce spor olarak önemli işler yapmanız gerekiyor!!!

Münir Kağanoğlu
Münir Kağanoğlu - 2 yıl Önce

Muhtarlık için köylere çıkarılmış olan nüfusu acilen merkeze indirmek gerek bu çok önemli bir konu

Hasan özyanık
Hasan özyanık - 11 ay Önce

18 yıldır bu borç var yinede Ardeşen halkı seçiyor bende nurdan soruyorum suçlu kim vatandaş mi yoksa bizleri 18 sene belediye başkanlığı yapan mi şimdi soruyorum Allah aşkına Ardeşen neyaptiniz ben söyleyin hastane adliye giti ardeseni köy yaptınız güzelim ilçeyi nehale getirdiniz helal olsun sizlere burda suç önceki başkanların suçunda var bunuda söyleyim

SIRADAKİ HABER

banner74

banner73