banner72

Avni Kahya, Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi

Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya ilçede görev yapan basın mensuplarıyla bir araya gelerek, Belediye bünyesinde yapılan, yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Avni Kahya, Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi

Ardeşen Kültür Merkezi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda Belediye Başkanı Avni Kahya, muhabirlerin sorularını cevapladı.

Göreve geldiği günden bugüne yapılan ve yapılacak olan yatırım ve projelere değinen başkan Kahya birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

“MALİYETİ YÜKSEK BİR SU İÇİYORUZ”

Ardeşen’in en önemli sorunlarından birinin su olduğunu söyleyen belediye başkanı Avni Kahya “Geldiğimiz zaman Ardeşen kronik birkaç sorun görüyorduk. Bunlardan bir tanesi olan su ile ilgili ciddi sorunları vardı Ardeşen’in. Suda sıkıntı varken yanlış anlaşılmasın. Türkiye’nin en kaliteli suyunu içiyor Ardeşen. Fakat maliyeti yüksek bir su içiyoruz. Bunun sebebi sadece elektrikle yeraltından suyu çekmemiz değildir. Yeraltı şebekemizde ciddi manada su kaçmaları oluyor. Net rakam vermek gerekirse, Ardeşen’de mevcut olarak saniyede 50 litre su yetmesi gerekiyor. Biz şebekeye 120 litre su veriyoruz. 70 litre su yeraltından kaçıyor. Dolayısıyla su şebekesinin bütünü değiştirilmesi gerekiyordu ve biz buna başladık. Şuanda projeler yapılıyor. Fırtına Mahallesi’nin projesi bitti ve ihalesi tamamlandı. Doğalgaz geçti. Elektrik yerin altına indi, suyu da yer altına indirdikten sona Fırtına Mahallesini asfaltlayacağız. Bu çalışmalarda elbette hata payı olabilir. En iyi araba bile bozulabiliyor. Biz hata ve bozulmaları en aza indirgeyeceğiz. Bir yerde su arızası varsa lokal olarak giderilmeli. Biz yeni projemizde bunu amaçlayıp vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz.” Dedi.

“GÜNEŞ TARLASI PROJESİ İLE KARADENİZ’DE İLK OLACAĞIZ”

100 dönüm alanı üzerinde Fırtına Mahallesi Fırtına Deresi yanında Güneş Tarlası projesini hayata geçirmek istediklerini belirten Kahya “Ardeşen’de güneş tarlası yapacağız. Karadeniz’de ilk biz olacağız. 3 megavat gücünde elektrik panelleri oluşturmak için elektrik kurumu ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu ay çıkacak olan izin bir maddeden dolayı önümüzdeki aya kaldı. Elektrik kurumuna para ödemekten ziyade belki de para kazanır hale geleceğiz. Ardeşen Belediyesi’nin ödemeler dengesi açısından çok önemli bir şey olacak.” İfadelerini kullandı.

“1500 ARAÇLIK OTOPARK YAPIYORUZ”

Ardeşen’deki otopark sorununa değinen Kahya “Ardeşen Eski Devlet Hastanesi ile trafo bölgesi arasında ciddi bir araç yoğunluğu var. O bölgelere parkomat koymamıza rağmen araç yoğunluğu devam ediyor. Bölgeyi rahatlatmak adına bir otopark projesini hayata geçiriyoruz. Fatih Mahallesi otopark alanındaki viyadüğün altı ve Gençlik Parkı için hazırlanan alanda yıkılan çadırın olduğu bölgeyi komple otoparka dönüştürüyoruz. Bin 1500 araca cevap verecek otopark. Bedava olmayacak. Çok paraya ihtiyaçlı olduğumuz için değil. Bazen para sistemin işlemesi için olmazsa olmazdır. Bedava olunca adam arabasını koyar, çeker gider.” Şeklinde konuştu.

PARKOMAT ÜCRETLERİNDE DÜZENLEME YAPACAĞİZ

Yeni otopark projesinin yanı sıra ilçedeki diğer iki noktayı otoparka çevirmek istediklerini, vatandaşların buraya araçlarını bırakmaları, dolayısıyla ilçedeki trafik yoğunluğunu azaltmak için parkomat ücretlerini artırıma gideceklerini ifade eden Kahya “Lütfü Alemdar Caddesi ile eski devlet hastane arasındaki parkomat ücret fiyatlarını halkımız ile istişare ederek yükselteceğiz. Sebebi ise şu, vatandaş arabasını oraya koymasın, gelsin yeni yapacağımız otoparka koysun. Yeni otoparkın fiyatı daha belli olmadı. Meclis kararıyla belirleyeceğiz. Bu otoparkın yanında eski terminalin yanındaki 150 araçlık otoparkı, hükümet konağının altındaki otoparkı belediye olarak işletmeye başlayacağız. Bir araç belediye otoparklarından herhangi birine girip ücreti verdiği zaman aynı gün içerisinde başka otoparka koyarsa ondan ikinci ücret almayacağız ve otopark ücretlerimiz günlük olacak.” Açıklamasında bulundu.

“MERKEZ CAMİ ÇARŞI PROJESİNİN ŞUANDA BİR DEĞERİ YOK”

Merkez Cami Çarşı Projesi’nin revize edeceklerini açıklayan Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya “Düzeltilmesi gereken şeyler varsa düzelteceğiz. Merkez Cami Çarşı Projesi güzel bir proje değil algısı oluşturuldu. En güzel proje olsa dahi şuanda o projenin bir değeri yok, çünkü bitmemiş. Onun için vatandaşın beğeneceği daha değerli hale getirmemiz lazım. Niye proje çalışmalarına başlamadınız diyebilirsiniz. Başlarsak vatandaşta beklenti başlar. Belediyeye geldik, nefeslenmeye çalışıyoruz. Nefeslenelim ondan sonra koşalım diyoruz. Şuan nefeslenme dönemindeyiz.” Dedi.

MİLLET BAHÇESİ İÇİN PROJESİ İÇİN ÖDENEK BEKLİYORUZ

İlçemize değer katacak olan marka projelerinden biri olan ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyin hassasiyetiyle üzerinde durduğu projelerden biri olan "Millet Bahçesi" için projemiz onaylandı ve mendirek tahkimatı için Bakanlıktan bütçe ayrılmasını bekliyoruz. Pandemiden dolayı bütçe ayırımı yapılamadı. Dolgu için Ayder Yaylasında ki kentsel dönüşümden çıkan hafriyatlar TOKİ ile yapılan sözleşme de belirtildiği gibi dolgu için bu alana dökülecek.

"DÜZ MAHALLE İLE İNÖNÜ CADDESİ BAĞLANTI YOLU

"Cumhuriyet Mahallemiz ile Düz Mahalle bağlantı yolu çalışma alanında yapımı devam eden karataş istinat duvarı inşaatı tamamlandı. Şuanda yolun alt yapı yatırımları yapılıyor. Yağmur kanalı, doğalgaz, elektrik ve Telekom hatlarının yapımına devam ediliyor.

Bu proje ile şehrimizin trafik yoğunluğunu rahatlatarak, Tunca beldemize, köylerimize ve yaylalarımıza alternatif bir bağlantı yolu oluşturmuş olacağız.

YENİ SAHİL PARKI PROJEMİZ

Dolana deresi ile eski otogar arasında bulunan "Sahil Parkımızı" yeniden projelendirdik. Yeni çehresi ile çok daha güzel olacak.

Çocuklar koşup oynasın, gençler spor yapsın, dileyen çayını alıp sevdikleriyle akşam serinliğinde sohbet etsin, parkımız hayatla dolsun.

Daha yeşil, daha huzurlu, daha yaşanabilir bir Ardeşen için çalışıyoruz."

İLÇEMİZE YAKIŞIR MODERN BİR KÜTÜPHANE KAZANDIRIYORUZ

Eski kütüphane alanımızı yeniliyoruz.

Bu sayede Cumhuriyet ve Atatürk Caddesi boyunca gelen yol güzergahını sahil yoluna daha kestirme bir yol kazandırarak şehir trafiğini rahatlatma adına viyadük altına hazırladığımız otoparka bağlantı kurmuş olacağız.

Eski kütüphane binasının yerine yeni ve modern bir kütüphane için projemizi tamamladık. Bakanlıkla görüşmelerimiz devam ediyor.

DOĞALGAZ MUSLUKLARINI "BİSMİLLAH" İLE AÇTIK

İlçemizde alt yapı çalışmaları biten mahallelerimize doğal gaz hizmeti verilmeye başlandı.

Ardeşen'de Fırtına mahallesinde tamamlanan alt yapı çalışmaları sonrasında abone sayaçlarını alan konut sahiplerine yüklenici firma tarafında ilk doğalgaz hizmeti verilmeye başladı. Yüklenici firma yatırım planları doğrultusunda 3 ile 7 yıl arasında Ardeşen’in tamamına doğal gaz vermeyi hedefleniyor.

SOKAK HAYVANLARI İÇİN BAKIM VE REHABİLİTASYON EVİ

Kaba inşaatını tamamlayarak ince donatımına başladığımız Hayvan Bakim Evi Projemiz toplamda 950 m2 lik bir alanda yapılıyor.

İçerisinde hayvan rehabilitasyonu, tedavi, beslenme ve sahiplendirme yapılacak olan hayvan bakım evinde iki adet farklı boyutlarda hayvan barınağı yapısı, bir adet personel binası ve bir adet güvenlik birimi bulunacak.

ÇÖP AKTARIM İSTASYONUNDA SONA YAKLAŞTIK

İlçemiz başta olmakla birlikte Özel İdaremiz, Pazar, Çamlıhemşin, Hemşin, Fındıklı, Tunca ve Arhavi ilçelerimizin faydalanacağı çöp aktarma istasyonumuzun inşaatı tamamlandı. Kısa sürede çöp aktarma istasyonu faaliyete başlayacak. Çöp aktarma istasyonu faaliyete başladıktan sonra Fırtına Mahallesinde bulunan vahşi depolama alanına çöp dökümüne son verilecek. Ardeşen Belediyesi olarak vahşi depolama alanımızın rehabilitesine başlayacağız. Çöp aktarma istasyonu faaliyete geçmesi ile birlikte vatandaşlarımızdan ıslak ve kur çöplerini ayrıştırmalarını isteyeceğiz.

Başkan Kahya; Ülkemizin gelişmesi, bölgemizin kalkınması, çevremizin ve vatandaşlarımızın menfaatine düşünülen her türlü proje ve yatırımın uygulanması adına en ön safta yürümeye devam edeceğimiz gibi, ilçemizde düşünülen ancak halkımızın istemediği hiçbir oluşumun yanında yer almayacağız." ifadelerini dile getirdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73