banner72

Buçan: Çay Üreticileri Modern Köle Haline Dönüştürüldü

CHP Ardeşen İçe Başkanı Faruk Buçan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bölgenin can damarı ve endüstriyel bitkisi olan çayın, üreticilerini özel sektöre mahkum edilerek modern köleler haline dönüştürülmüştür dedi.

Buçan: Çay Üreticileri Modern Köle Haline Dönüştürüldü

CHP Ardeşen İçe Başkanı Faruk Buçan Çaykur'un Çay Alım Politikasına Bağlı Olarak, Özel Sektörün Çay Fiyatını 2 Bin 400 TL'ye Kadar İndirmesine Tepki Göstererek,  “Türkiye’deki özelleştirme politikalarının sonucu olarak, tarımın ve üretimin her alanında olduğu gibi bölgemizin de kalkınmasının can damarı olan, endüstriyel ürünümüz çayın üretimini tıkama noktasına getirmiştir. Bu netice ile üreticimiz özel sektöre, yani sermayeye yok pahasına ürün sağlayan modern köleler haline dönüştürmüştür." ifadelerini kullandı.

YAŞ ÇAY KANUNU

Buçan, "Oysa CHP Genel Merkezi ve CHP Rize Teşkilatı olarak bizler, yıllardır çay üretimi ile ilgili bir yasa düzenlenmesini savunmuş, çay üretimi ve üreticisinin kaderinin, özel sektörün inisiyatifine bırakılmaması gerektiğini defalarca dile getirerek, hem yerelde hem Meclis düzeyinde önergeler verdik. Sonuç olarak geldiğimiz noktada, ineğimize yedirdiğimiz ottan daha ucuza üreticinin elinden alınan çay, market raflarına el uzatınca cep yakıyor. Tarım can çekişiyor demeyi bile çok isterken, deyim yerindeyse tarımın katledildiği ülkemde Karadeniz’in yeşil altını çayı kurtarmak için muhalefete, STK'lara, Odalara ve üreticiye kulak vermiyorsanız sizlerde özel sektörün ve çay simsarlarının ortaklarısınız.” şeklinde tepki gösterdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73