banner72

Kutanoğlu'ndan Avukatlar Günü Mesajı

31 Mart 2019 yerel seçimlerde Ardeşen Belediye Başkan Adayı olan; Av. Remzi KUTANOĞLU dan 5 Nisan 2019 Avukatlar günü mesajı yayınladı.

Kutanoğlu'ndan Avukatlar Günü Mesajı

Türkiye’nin dört bir yanında, hukuk ve adalet için vatandaşın yanında, en ön safta mücadele veren kıymetli meslektaşlarımızın bu özel gününü tebrik eden Av. Remzi KUTANOĞLU tebrik mesajı devamında şu genel ifadeleri yeniledi; "Hukukun üstünlüğü mücadelesinin öncü gücü olan avukatlar, buna rağmen hukuk devleti mücadelesini sürdürmeye devam etmektedir. Avukatın mesleki standartlarının yükseltilmesi, mesleğin sürdürülebilirliğinin güvence altına alınması, sorunların çözüme ulaştırılması avukatın olduğu kadar devletin, hukukun üstünlüğünün, demokratik toplumun korunması ve geliştirilmesi için zorunludur. Çünkü avukatın varlık sebebi, bireyin hakkını korumaktır. Avukat, kanunda yazılı hakları bireyin kullanmasını sağlayan kişidir. Avukata tanınan her hak aslında bireyin hakkıdır. Avukata yönelik her hak ihlali de bireyin hakkının ihlalidir. Avukat, demokratik hukuk devletinin lokomotifi ve koruyucusudur. Avukat, zulme karşı mazlumun, haksızlık yapana karşı masumun temsilcisidir. Avukatlık mesleğinin doğasında bağımsızlık ve özgürlük vardır. Avukatın tabi olduğu tek düzen hukuk düzenidir ve boyun eğeceği efendisi yoktur. Avukatın olmadığı yerde adil yargılamadan, bağımsız ve etkin bir savunmadan ve hukuk devletinden söz edilemez.  Avukat, hukukun üstün olduğu demokratik devletlerin yargılamasının temel taşıdır. Avukatın olmadığı yargılamada keyfilik hüküm sürer ve sonuçlar toplum vicdanını asla tatmin etmez..

Av. Remzi KUTANOĞLU sözlerini tamamlarken; "başta bölgemizde devamında ülkemizde görevlerini layıkı ile yapan tüm avukatlarımızın bu özel gününü kutlarım" dedi.

Av. Remzi KUTANOĞLU

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73