Rize Şehir Hastahanesi En Uygun Yer Hamidiye...

Türkiye’de Şehir Hastanelerinin kurulması öngörülen yerlerden biri de Rize olması hasebiyle, projenin hayata geçirilmesinde yoğun olarak arsa arayışı içinde olunması karşısında, ilgililere tekrar hatırlatıyoruz; bunun için tek yer Pazar Hamidiye üstü geniş alanlardır.

Rize Şehir Hastahanesi En Uygun Yer Hamidiye...
Türkiye’de Şehir Hastanelerinin kurulması öngörülen yerlerden biri de Rize olması hasebiyle, projenin hayata geçirilmesinde yoğun olarak arsa arayışı içinde olunması karşısında, ilgililere tekrar hatırlatıyoruz; bunun için tek yer Pazar Hamidiye üstü geniş alanlardır. Her ne kadar Şehir Hastanesi deniyor demek istense de bu demek değil ki Rize il dahilinde hizmet verecek. İsteriz ki, hudutları aşsın Gürcistan’ın ötesine Türki Cumhuriyetlerine kadar namı yürüsün.
 
Rize’nin bu coğrafyadaki yeri Türkiye’nin de tek şansı olmaktadır. Rize’de büyük çapta Devlet Hastanesi, Üniversite Araştırma Hastanesi, Kaçkar Devlet Hastanesi ve iki özel hastane bölgeye yeter ve artar bile; yeter ki uzman hekim kadrosu tamamlansın. Şehir Hastanesi gibi dev bir eser için ilk başta 400 dönüm dolayında düzgün ve boş bir arazi aranırken 200 dönüme indirildiği söylemi belli ki, bir zaruretin ifadesidir.
 
Nitekim aranan evsafta yer bulmak zordur. Bir kez daha çağrı yapıyoruz. Köy ve köşe bucak arayıştan vazgeçilsin. Tepeleri silmekten, hafriyatlardan ve de demir kazıklarla temel atma risk ve külfetlerine girilmeden önce ille de Pazar Hamidiye meydanlarının görülmesi isteniyor. Rize zevatının bundan böyle herhangi bir yatırım kabul edecek durumda olmadığı anlamalıdırlar. Rize merkez sürekli denize doğru açılmakta olmasına rağmen yayalar ve araçlar için adıma atacak yer kalmadı. Dışarıdan şehre gelmek durumunda olanlar ya otomobillerini kullanamıyor ya da uzak semtlerde park etmek durumunda kalıyorlar.
 
Hal böyleyken Şehir Hastanesi için binlerce insanı nerede tutacaksınız? 400 dönüm yer bir bakıma bunun için öngörülmektedir. Katlı otopark inşaatları pahalı yatırım olduğu gibi bölge insanımıza uygun da düşmemektedir. Sonuç olarak Rize merkez beyemahal etrafa ve özellikle ilçelere doğru yayılıp serpilmelidir. Yoksa “avuç içi kadar şehir” yakıştırmasından beri kalmayacaktır.
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2017, 12:18
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevinç Terbiyik
Sevinç Terbiyik - 3 ay Önce

Ardeşen en urgun yer bize uzak oluyo ta hopadan rizeye gitmekten ardeşen olsun bence

Şakir Kurtuluş
Şakir Kurtuluş - 3 ay Önce

İkizdereli nasıl gelecek oraya çok uzak olur ama derseniz raylı sistem rizede olacak ozamn eyvallah

Sinan Usta
Sinan Usta - 3 ay Önce

Suan vatandas kackar devlet hastanesinden memnun degilken hamidiyeye sehir hastanesinin yapilmasi biraz ilginc olur bence

Ahmet Bilgin
Ahmet Bilgin - 3 ay Önce

Bence süper olur ilçelerimiz sağlıkta rahatlar

Tuncay Çeremen
Tuncay Çeremen - 3 ay Önce

ilimizde böyle bir saglik hizmetin yeri yurdu hiç önemi yok yapilacagina sükür olsun

Muhammet Özatmaca
Muhammet Özatmaca - 3 ay Önce

On numara bir çalışma olur siyasilerin sesleri gür çıkması gerekiyor artık rizeyi yönetenlerin arkalarına saklanmamalari gerekir üniversite hastanesi ve büyük devlet hastanesi varken şehir hastanesi tünelden butarafa yapmakta fayda var

Recep Kesti
Recep Kesti - 3 ay Önce

Tam yeri isabet olur

h Basri yazıcıoğlu
h Basri yazıcıoğlu - 3 ay Önce

Rize şehir hastenesinin Ardeşen'de ne işi var Rize'nin içi dururken aşağı hayrat mah topsahası kadar alan var otelcilik okulunun altı


SIRADAKİ HABER