STK'LARDAN 'ORGANİK ÇAY' TEPKİSİ

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından daha önce tüm çay tarımı alanlarının 'Organik Tarıma' geçeceğini ilan etmesinden kısa bir süre sonra, görüş değiştirerek Fırtına Vadisinden başlamak suretiyle sadece Ardeşen, Çamlıhemşin, Fındıklı, Arhavi, Hopa ve Borçka İlçelerindeki çay tarım arazilerinin organik kapsamına alınması, Sivil Toplum Örgüt temsilcilerinin tepkisine yol açtı.

STK'LARDAN 'ORGANİK ÇAY' TEPKİSİ

Dün Rize'nin Ardeşen İlçesinde Bir Araya Gelen Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu, Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, Fındıklı Muhtarlar Derneği Başkanı Sabri Alper, Ardeşen Köy Muhtarları Derneği Başkanı Maksut Çırakoğlu ile Ardeşen Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Muhammet Yazıcı ortak bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklama'da, Organik Çay Üretimine Karşı olmadıkları ifade edilirken, "Bizi hedef tahtasına çevirmeyin." ifadesine yer verildi.

İşte o açıklama;

Organik üretime geçiş çalışması konuşulmaya başlanınca tüm çay üreticilerini kapsamaktaydı.Biz bu çalışmaya hiçbir bedel konuşulmaz iken üyelerimizin bir bölümü karşı olmasına rağmen destek verdik.

Ne oldu da şimdi Fırtına Vadisi doğusuna kaydırıldı.Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Rize’de organiğe karşı olan sivil toplum başkanlarını aldı karşısına pazarlık yapıldı.Rize’den vazgeçildi,doğudan 200 bin hektar sormadan razılığı alınmadan üreticiye dayatılmak istenmektedir.

Bir kısım üreticiler kimyasal gübre almakta ve almışlardır.Bu gibi çalışmalar kampanya dönemi sonrası başlatılmalı idi.Organik üretim gönüllülüğe esastır.Biz demiyoruz literatür öyle diyor.Zordur imkan verilmesi lazım.

Talebimiz 2017 yılında üretici temsilcilerinin içinde olacağı bir alt yapı çalışması hazırlanarak 2018 de üreticimizin memnun olacağı bir projeyle organik tarıma geçilmelidir.

Sayın bakan, denemek mi istiyorsunuz?Gelin konuşalım.Elbette ki 60 bin üretici ile yönetici konuşamayabilir.Ancak üretici temsilcileri ile görüşülür.Yani her türlü yetkilendirilmiş bulunmaktayız.İlçemizde organik gübreciler arttı.Spekülatörler çoğaldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanımız Çaykur toplantı salonunda sözü vardı.Çayla ilgili daire oluşturulacaktı ve o daire yöneticileri yapılacaklarla ilgili bizimle istişare edecekti.Unutulduk mu?

Yoksa yaptık ettik mi deniliyor?

Üreticilerimizin çoğu şuan mevcut bazı bölgelerde uygulanmakta olan organik tarım şartları biliyor.Onlar gibi desteklenmeyeceğini duyunca tepkisini arttırıyor.Amacımız karar verilmeden evvel bizimle görüşülmesidir.

Biz muhtarlar dernek başkanları muhtarlarımızdan tam yetkiliyiz.Biz Ziraat Odası Başkanları meclislerimizden tam yetkiyi almışız.Sanayi ve Ticaret Odası,Esnaf Odası ve Nakliyeciler Kooperatifi gibi kuruluşlar görüşleri bizim görüşlerimiz doğrultusunda olduğunu beyan etmişlerdir.

Aksi taktirde sorumluluk karar verenlerin olacaktır.

İlgililere arz ve rica olunur.

ORGANİK TARIMA KESİNLİKLE KARŞI DEĞİLİZ.SAĞLIKSIZ,KARMAŞIK YÜRÜYEN SÜRECE KARŞIYIZ.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2017, 11:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan Sandikçi
Ayhan Sandikçi - 3 ay Önce

Değerli değerli kardeşim hiç kimse organik gübreye karşı değildir herkes organik olmasından zehirlenmekten kimyasal kullanmamaktan yana Ancak bunu bir plan bir program bir adalet duygusuyla yapmak lazım Şubat ayı bitiyor herkes peşin olan müstahsil gübresini aldı parasını verdi şimdi iade edemiyor aktifler Tonlarca gübre aldı iade edemiyor onları da geçtik fırtına Vadisi'nde mi bu tarafa demek ne demek Neden hep değil olacaksa çay satan herkesin onu uygulaması lazım herkes için olması gerek

Mehmet önder
Mehmet önder - 3 ay Önce

Asil spekülatörluk yapanlar. O basin açıklaması yapan kuruluşlardır. Doğrudur, biz organik gübre satacağiz. Bununla birlikte , sadece iyi günde değil her koşulda devletimin, hükümetimin arkasındayız. Bizim amacımız zehirlemek değil, hayat vermektir. Bakanlığın kararınına herbirimiz destek verip sahip çıkmak kazim. Sözde bildiride organık gübreciler konu edilmiştir. Toprağa hayat verececek organik gübre satıcılarının bu şekilde lanse edilmesi talihsizlıktır. Ve onları kınıyorum.

turan Kabaoğlu
turan Kabaoğlu - 3 ay Önce

Bir taraftan kimyasal serbest hatta kontrollü olmakla nitratli gübre bile satılırken nasıl organik olacak birim bildiğim kadarda cumaha günü itibariyle ilçemizde 1000 ton dan fazla gübre satıldı..

turan Kabaoğlu
turan Kabaoğlu - 3 ay Önce

Bir taraftan kimyasal serbest hatta kontrollü olmakla nitratli gübre bile satılırken nasıl organik olacak birim bildiğim kadarda cumaha günü itibariyle ilçemizde 1000 ton dan fazla gübre satıldı..

İbrahim kalaycı/ardeşen
İbrahim kalaycı/ardeşen - 3 ay Önce

Organik üretim yapak doğru bir karar.fakat ÇAY organik üretimde %70 ürün kaybına yol açmakta.Organik mikrobiyal gübrelerin maliyeti işçiliği ve su temini bölgemizin arazı yapısına asla uygun değildir.peki diğer organik gübreler maliyeti ve işçiliği ve ürün kaybının telafisi mümkün mı? Hayvansal gübrelerin uygulaması için çaylık alanlarının yeniden planlı aralıklı dikim ile olabilir.kimyasal gübreye bire bir benzeri toz şekilde çuvalda organik gübre denilerek satılan gübrelerin denenmesi gerekir.

İbrahim kalaycı/ardeşen
İbrahim kalaycı/ardeşen - 3 ay Önce

Organik üretim gönüllülük esası ile üretim yapılabilir.konvansiyonel üretimi hiçbir güç yasaklayamaz ve cezalandırılamaz.yasaklama dikta rejimlerde olabilir.komünizm faşizm monarşi rejimlerinde.dünya konvansiyonel üretim yapmakta gelişen dünya teknolji ile uyumlu makine ekipman ve gen teknolojisi ile yaptığı üretimle bizim tezek gübresi ile yarıştıracak anlayış köle ve sömürü anlayışıdır.Bütün ürünler manavdan aldiğimda kimyasal gübreler kullanılmış benim ürettiğim ÇAY organik.Bu neyin sağlığı?

SIRADAKİ HABER