banner72

Vefa Çay Destek Gurubu İş Başında

Tarlada Çay Kalmayacak AMA!

Vefa Çay Destek Gurubu İş Başında

Ardeşen’de oluşturulan Vefa Çay Destek Grubu toplantısında Yaş Çay Müstahsilini ilgilendiren önemli kararlar konuşuldu. Ardeşen geneli 401 Aile çay toplamak için memleketine gelemedi.

Ardeşen Kaymakamlığı bünyesinde oluşturulan Vefa Çay Destek Grubu ile ilgili fikir birliği yapma adına Ardeşen Belediye Kültür Merkezi Toplantı salonunda bir araya gelen ilçe erkânı, Covit -19 Salgını tedbirleri dolayısıyla şehir dışında kalan ve 2020 yaş çay sezonunda çay toplamak için memleketlerine gelemeyen çay müstahsilinin sorunları ve çözüm önerilerini konuşmak için Kaymakam Ufuk Özen Alibeyoğlu ve Belediye Başkanı Avni Kahya Başkanlığında bir toplantı düzenlendi.

Düzenlenen toplantıda yaş çay sezonu için memleketlerine gelemeyen ve tarlada çay toplayamayacak olan vatandaşlar gündemin başını çekerken, çay toplanması için kas gücü, toplanan çayların fabrikalara nakillerindeki taşımacılık, işçi bulma ve işçi özlük hakları masaya yatırıldı.

Toplantının ana gündem maddesi olan 2020 yaş çay sezonu hakkında fikir alış verişinde bulunan heyet; Köy ve mahallelerde mağdur olacak olan vatandaşların Muhtarlar aracılığıyla tespiti, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odası ve Çaykur yetkilileri tarafından bu mağduriyetlerin teyidi. Salgın tedbirleri kapsamında şehir dışında kalarak memleketlerine gelemeyen çay müstahsillerinin ilk etapta yarıcı, işçi, kendi akrabaları yâda yakınlarına çaylarını bırakmaları konusu, bu kriterlerden sonuç alamayan vatandaşlara daha önce İş Kura başvuranlar öncelikli olmak kaydıyla iş talebinde bulunması kararları hakkında fikir alış verişinde bulunuldu.

Toplantıda kendi çaylarını toplamak isteyen vatandaşların süre varken ivedilikle büyük şehirlerden getirilmesi konusunda fikirler de ortaya konulurken, Vefa Çay Destek Grubu için çay toplama adına başvurunun olmadığı da bildirildi.

Öte yandan; İş Kur için başvuru yapan kişiler tek tek aranarak iş başvurusu yapılmasına rağmen ihtiyaçlı olduğu halde çay toplamak istemeyenler içinde daha rahat işler bekleniyor, kimse çay tarlasında çalışmak istemiyor yorumları gelirken.

Toplantıda;  Herkes kendi çayında patron olarak işçi çalıştırıyor özellikle Gürcü işçilere pata ile çay toplatanlar vardı. Herkes işveren oldu bundan dolayı kimse tarlaya girmek istemiyor. Yorumları da geldi.
Toplantıdan en önemli not ise; Herkes ilk etapta kendi çayını toplamak için çaba gösterecek, daha önce yarıcısı olan yarıcısını, çayını işçi ile toplayanlar işçi bularak, kendi topluyor ancak şehir dışında kalan ve salgın dolayısıyla memleketine gelemeyenler kardeşlerine, akrabalarına, köyde veya mahallede bulunan komşularına çaylarını toplamaları için teklifte bulunacaklar son çare olarak Kaymakamlık nezdinde kurulan Vefa Çay Destek Grubunda bulunan işçiler bu kişilerle irtibat kurmak kaydı ile aralarında fiyat pazarlığı yaptırılarak anlaşma sağlanıp ama yarıya ama %60 veya 70’i toplayana kalacak şekilde veya kilo başına para vererek çaylarının tarlada kalmaması sağlanacak konusu görüşüldü.

Toplantıyla ilgili Başkan Kahya ; Covit -19 Salgını tedbirleri dolayısıyla şehir dışında kalan ve 2020 yaş çay sezonunda çay toplamak için memleketlerine gelemeyen çay müstahsilinin sorunları ve çözüm önerileri adına İlçe Kaymakamımız, Siyasi Parti Başkanlarımız, Oda Başkanlarımız, Daire Müdürlerimiz ve Muhtarlar Dernek Başkanlarımız ile bir araya geldik.

İlçemizde oluşturduğumuz vefa Çay Destek Gurubu ve yaş çay sezonu içinde üstleneceği görevler ile ilgili fikir alışverişinde bulunarak, mevcut ve çıkabilecek sorunlar hakkında görüşmelerde bulunduk.

Zor bir süreçten geçtiğimiz bu günler bitecek ve daha güzel günler gelecektir. Unutmayalım Sabır en büyük sınavdır.

Evde Kal Ardeşen Çünkü Evde Hayat Var. İfadelerine yer verdi.

Toplantıya Ardeşen İlçe Kaymakamı Ufuk Özen Alibeyoğlu, Ardeşen Belediye Başkanı Avni Kahya, Belediye Başkan Yardımcısı Y. Kenan Hatipoğlu, AK Parti Ardeşen İlçe Başkanı Mustafa Terzi, Ardeşen İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kadir Üstbaş, AK Parti Ardeşen İl Genel Meclis Üyeleri İbrahim Önder ve Cumali Hakyemez, MHP Ardeşen İl Genel Meclisi Üyesi Recep Badoğlu, Ardeşen Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Kuyumcu, Ardeşen Esnaf ve Sanatkarlar Oda Başkanı Tahsin Bekir Yazıcı, CHP Ardeşen İlçe Başkanı Ö. Faruk Buçan, MHP Ardeşen İlçe Başkanı Cemil Bayrak, İyi Parti Ardeşen İleç Başkanı Mehmet Zeki Demiroğlu, SP Ardeşen İlçe Başkanı Hamza Eksilmez, Yeniden Refah Partisi Ardeşen İlçe Başkanı Orhan Çağatay, Ardeşen Ziraat Odası Başkanı Turan Kabaoğlu, Ardeşen Şoförler Oda Başkanı Barış Galip Oğuz, 53-11 Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Sait Balcı, Ardeşen Mahalle Muhtarlar Derneği Başkanı Murtaza Özyanık, Ardeşen Köy Muhtarları Dernek Başkanı Maksut Çırakoğlu ve Ardeşen Nakliyeciler Kooperatifi İkinci Başkanı Yavuz Pertek katıldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Engin selim
Engin selim - 1 yıl Önce

Yaa nasıl boş konuşuyorlar adam gelir oraya 14 karantina uygulaması yaparsın adam bakar işine salak salak işler yapıyorlar ama arada birilerine para yedirecekseler o zaman başka

Azmi Karadeniz
Azmi Karadeniz - 1 yıl Önce

vekilin eliyle yasaklanacak Asıl; biri anlatsın bunu niye ve nasıl! seçim zanaı gelir, o zaman kıyamet kopar asıl...

SIRADAKİ HABER

banner74

banner73