banner72

14 Mart İçin alana çıktılar

Rize`de yapılan Tıp Bayramı Kutlamalarında Artvin - Rize Tabipler Odası başkanlığı ve KESK`e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) ayrı ayrı basın açıklaması yaptı

14 Mart İçin alana çıktılar
Rize Tabipler odası başkanı Zelkif Akgül yaptığı açıklamada haslık hizmetlerinin ücretli olduğuna dikkat çekerek “Geçen yıl 3 milyar dolar civarında para halkın cebinden hasta katılım ücreti ve ilaç katılım payı adı altında alınmıştır.Devlet hastaneleri ve üniversitelerde muayene ücretli olduğu halde kurnazlık yapılarak hastanelere vezne konmamış, ücretler eczaneler de ve emekli maaşlarından tahsil edilmiş, milletin eğitim ve bilgisizliğinden istifade edilerek usul usul cebinden parası alınmıştır” dedi.

 

ÜÇ MAYMUYMUNU OYNAYANLARA HATIRLATMAK İÇİN BURADAYIZ

KESK’e bağlı Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) İl Temsilciliği tıp bayramına alternatif bir kutlama yaptı. Alternatif kutlamada konuşan SES Rize İl Temsilcisi Deniz Çelebi duymayan kulaklara ve görmezden gelen gözlere kendimizi hatırlatmak için alnalara çıktıklarını ifade ederek, “Duymayan kulağa, görmezden gelen göze. her geçen gün yükselen sesımıze karşı c şey söylemeyenler için; körler, sağırlar ve dilsizleri: üç maymunu oynayanlara kenaımzı jec yüz bin sağlık çalışanını bir kez daha hatırlatmak için buradayız” dedi.

SAĞLIK PERSONELİNİN SAĞLIĞIYLA OYNANIYOR

Çelebi sözlerine şu şekilde devam etti. “On yılı aşkın süredir halkın ve bizim; Hekiminden Hemşiresıne-Ebesine, Sağlık teknisyeninden Sosyal hizmet uzmanına, Taşeron Çalıştırılandan Kadroluya: tum SağIık ve Sosyal hizmet çalışanının sağlığıyla oynanıyor.On yılı aşkın süredir adına Sağlıkta Dönüşüm Programı denen yeni bir sistemle yaşıyoruz.

Sağlıkta taşeron sayısı onbınIerden, yüzbinlere çıktı. Sosyal Hizmet alanında Taşeron sayısı, kadrolu çalışanı geçti. Sağlık Çalışanlarının ış ve işyeri güvencesi yok olmaya doğru gidiyor bu güvnce yalnızca mevzuatta kaldı. Bu on yılın son yarısında, hizmeti bir kte verdiğimiz değişik meslek erdek bıleşen er olan biz sağlık çalışanlarını bölen, parçalayan, birbirimizle rekabete sürükleyen bızı bıze düşman ederek iş barışını bozan, sağlık çalışanını işini yaparken baskısı altına alan, her ay farklı ödenen. ödenip ödenmeyeceği de bel rsiz, geleceğimize, emekliliğimize yansımadan “PERFORMANS’ uygulamasıyla yaşıyoruz

10 YILDA 10’LARCA ARKADAŞIMIZI KURBAN VERDİK

Hepimizın mesleği değersizleşti, görev tanımlarımız ve sınırları değişti, her işi yapar olduk. On yılda onlarca arkadaşımızı kurban verdik. Ya şiddete, ya ış kazasına ya da meslek hastalığına. Saldırı ve şiddet sonucu yaralananların sayısını bılmıyoruz, unuttuk. On yılda poliklinik sayısı üç kat, amel yat sayısı dört kat arttı. artan bu yuKün aItnaan kalkmaya. halka nıtelıklı bir hızmet vermeye çalıştık.

Bu programdan yalnız biz değil, hizmet verdığimiz ınsanlar oa etk endı Hizmete ulaşmak ıçın yoğun çaba harcadılar, harcıyorar. Bu on yılın son yarısında da. her kademeae katkı, katılım payı ve ilave ücretler ödeyerek, bozon hayati ılaçlara ulaşmak ıçın daha fazla ücretler, bazen de eşdeğer ilaç farkı özetle aldıkları hizmetin neredeyse yarı parasını cepten odeyerek hizmet alabilecek duruma getirıldi ve bu ödemeler giderek artıyor Son on yı]ca saglık ıçin yapılan cepten harcamalar dort katına çıktı

PARAN KADAR SAĞLIK DÖNEMİ YAŞANIYOR

Sağlık hak olmaktan çıkarıldı Paran Kadar Sağlık donemi yaşanıyor. Bız Sağlık çalışanları, iş ve işyerı güvencesi. ucret güvencesi gelecek guvences ve can güvenliği olmadan çalışmaya. yoğun çalışmaya mahkum edıldık

On yılı aşkın süredir bu gelişmelere karşı uyarılarımızı yapıyor, mücadele yurütüyoruz Bu 14 Mart’ta da 14 Acil talebimizi ilettik, kamuoyu ile paylaştık, hep yanıt bekledik. Ama görüyoruz ki hükümet sağlıktaki bu devasa sorunları çözmeye değil, kendi bildiği, doğru bildiği yolda yürümeye kararlı.

SAĞLIK HAKKI İÇİN ALANLARDA OLACAĞIZ

Biz de kararlıyız, her zaman olduğu gibi kararlıyız, mücadelemizi sürdürmeye kararlıyız. Once 14 Acil Talebimizin karşılanması ıçın mücadele etmeye, ama sağlığı hak olmaktan çıkaran, paran kadar sağlık dönemini getiren, çalışanları köleleştiren “Sağlıkta Dönüşüm Programı’na karşı sonuna kadar mucadele etmeye kararlıyız. Bu amaçla önümüzdeki günlerde sağlık alanındaki tum emek ve meslek örgütleriyle, sağlık hakkına sahip çıkan tüm kesimlerle birlikte mucadele içın alanlarda olacağız”.

SES’in organize ettiği alternatif kutlamaya Türk Tabipleri Birliği, Türk Diş Hekımleri Birliği, Sağlık Ve Sosyal Hizmet Emekçılerı Sendikası, Dev Sağlık İş, Türk Hemşireler Derneği, Ebeler Derneğı, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Tüm Radyoloji Teknisyenleri Ve Teknıkerleri Derneği, Sağlık Hizmetleri Sınıfı Çalışanları Derneği ve TMRT DER’in yanısıra HDK Rize Temsilciliği’de destek verdi.

TOPLUM POLİSİ KARANFİL DAĞITTI

İki ayrı kutlamaya katılan toplum destekli polisler sağlık çalışanlarına karanfil dağıtarak, tıp bayramlarını kutladı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2013, 14:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73