banner72

2 Asırlık Pekmezin Tescili İçin Çalışma Başlatıldı

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde buğday ve un karışımıyla 8 günde yapılan uğut pekmezi, yöreye özgü ve 2 asırlık bir geçmişe sahip

2 Asırlık Pekmezin Tescili İçin Çalışma Başlatıldı

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde buğday ve un karışımıyla 8 günde yapılan uğut pekmezi, yöreye özgü ve 2 asırlık bir geçmişe sahip. Kaymakamlık, 2 asırlık damak tadını tescil ettirmek için çalışma başlattı.

Tarihi ilçede yörenin kendine has kokusu ve özelliğiyle dikkat çeken buğdayla hazırlanan uğut pekmezi, her yıl kış ayında 8 gün süren uzun bir uğraş sonucu kadınlar tarafından geleneksel yöntemlerle yapılarak mahalleye dağıtılıyor. Esentepe Mahallesi sakinleri tarafından sürdürülen gelenek, halen yörede yaşatılmaya çalışılıyor. Yöre halkı, uğut pekmezi geleneğinin sevap olduğuna inanıyor.

Esentepe Mahallesi Gözde Evler Sitesi'nde oturan 73 yaşındaki Muazzez Akyürek, bu geleneği devam ettirmek için komşularla biraraya geldiklerini ifade etti. Buğdayı işleme ve pekmeze dönüştürmenin oldukça zahmetli ve yorucu bir iş olduğuna dikkat çeken Muazzez Akyürek, bunun atalarından gelen bir gelenek olduğunu söyledi. Akyürek, pekmezin yapılışını şöyle anlattı: "Yöremizde uğut üretimi geleneksel olarak 2 asırlık bir geçmişe sahip. Buğday bir hafta suda ıslatılarak çiğnendikten sonra yıkanır, tokmaklarla dövülerek sıkılır. Un katılıp ocağa konulur ve sabaha kadar kaynatılarak kıvama gelmesi beklenir. Buğday çimlendikten sonra kendi halinde şekerlendiği için buğdayın şurubu çıkarılır ve sadece un ilave edilir. Pekmez şeklindeki yiyecek Vezirköprü yöremize ait. Buranın hemen hemen tüm köylerinde yapılan, daha sonra da komşulara dağıtılan bir yiyecek."

Vezirköprü ilçesindeki tek kadın muhtar olan Semra Ersöz, mahallesinde komşularının dayanışma içinde oldukları için çok memnun olduğunu ifade ederek, "Vezirköprü ilçesinde geleneksel uğut, bir çeşit tatlıdır. Gözde Evler Sitesi sakinleri bugün böyle bir faaliyet yaptılar. Ben de komşuların kaynaşması açısından çok yerinde gördüm. Kendilerine çok teşekkür ediyorum" dedi.

Bir hafta süren hazırlıklar sonunda kazanlara alınan buğday sabaha kadar mahalle sakinleri tarafından karıştırılarak pekmez haline getirildikten sonra tabaklarla komşulara dağıtıldı.

Öte yandan, Vezirköprü Kaymakamlığı, 2 asırlık pekmezin tescilini yaptırmak için çalışma başlattı.


Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2010, 23:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73