banner72

200 mt beton için arayan Başkan kim?

Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Rize’deki belde belediyelerin kapatılmasına ilişkin çok önemli açıklamalarda bulundu.

200 mt beton için arayan Başkan kim?
GÜNEYCE VE YOLBAŞI BELEDİYELERİ NEDEN KAPATILDI?
 
Rize’de kanun gereği kapatılan Güneyce ve Yolbaşı Belediyeleri’nin kapatılma nedenlerini açıklayan AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal “Nüfusu 2 binin altına düşen belediyeler kapatılıyor; fakat nüfusu 2 binin altına düşen ilçeler kapatılmıyor. Bu belediyeler hizmet üretmekten çok kendi kendine imkân sağlayan kurumlara dönüştü. Bu ilçelerden biri de Güneyce Belediyesi’dir. En azından suya para vermiyor. Birçok noktada tasarruf etmesine rağmen yine de her zaman para isteyen bir belediye konumunda olmuştur. Yolbaşı Belediyesi kaç senedir beni arıyorlar. Adam 200 metre beton dökecek, hep benim yanıma gelen bir belediye başkanımız var. Ne yapsın adam, geliri yok. 20 Bin TL geliri 30 Bin TL gideri var. Bu durumda bu belediyeler nasıl hizmet versin arkadaşlar.  Biz yine de çalışmalarımızı sürdürüyoruz yardım etmek için. Özel İdare’nin kaynaklarını zorlayarak, başka belediyelerim imkânlarını zorlayarak asfalt ve beton gönderiyoruz. Bunlar aslında hukuken mümkün olmayan şeyler. Hukuken siz o bölgeye başka taraftan imkân sağlayamazsınız. Bu belediyeler zamanında nasıl ve niçin kuruldu bilemiyorum.” İfadelerini kullandı.  
 
“ÇAYKENT VE MURADİYE BELDELERİ DE KAPATILMALIDIR”
 
Rize’de Çaykent ve Muradiye Beldelerinin de bu süreçte kapatılmasının daha hayırlı olacağı düşüncesinde olan Karal “Benim düşüncem o ki, Çaykent ve Muradiye Beldesi’nin kendisine bir katkısı yok. O belediyelerin de kapatılarak Rize Belediyesi sınırları içerisine alınması o bölgeye daha çok hizmet götürecektir. Ben bunu oradaki halka söylediğimde bana hak veriyorlar. Ne yapsın Muradiye Beldesi, bir Kömürcüler Mahallesi yolunu betonlayamıyor.  Her gittiğimde o beldeyle ilgili şikâyetler geliyor bana.” Açıklamasında bulundu.
 
“KAPATILAN BELDE BELEDİYELER ŞİMDİ DAHA FAZLA HİZMET ALACAK”
 
Kapatılan belde belediyelerin bundan sonraki durumu ile ilgili bilgiler veren Karal “Vatandaşlar büyük şehir göç etmesi dolayısıyla bu belediyelerin nüfusu düşünce Ankara’dan gelen gelir miktarı da düşüyor. Dolayısıyla bu belediyeler hizmet üreten kurum olmaktan çıktı. Şimdi inşallah çok daha fazla hizmet üretecekler. Devlet o belediyelerin borçlarını üzerine aldı. O küçük belediyelerin olduğu yerler köye dönüştürüldü. Bu kapsamda köylere Hizmet Götürme Birlikleri tarafından çok güzel hizmetler götürülecek. Büyük düşünmemiz lazım. Bakınız burnumuzun dibinde Trabzon’da 70 tane belediye kapatılıyor. Hiç kimsenin itirazı yok.” İfadelerini kullandı.
 
 “TUNCA BELDESİ’NDE NÜFUS İTİBARİYLE PROBLEM YOK”
 
Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı Tunca Beldesi ile ilgili böyle bir riskin söz konusu olmadığını sözlerine ekleyen AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal “Tunca Beldesi’nde böyle bir sıkıntı yoktur. Rize’de sadece iki tane belde belediyesi kapandı. Yani Tunca Beldesi’nde nüfus itibariyle bir problem yok.” Dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2013, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73