banner72

2013 Su Hedefleri Görüşüldü

İlimizde, 2005 yılından bugüne kadar yapılan içme suyu yatırımlarının genel bir değerlendirilmesi ve 2013 yılında yapılması planlanan içme suyu projelerinin şekillendirilmesi amacıyla Rize Valisi Nurullah Çakır Başkanlığında bir yemekli toplantı düzenlendi.

2013 Su Hedefleri Görüşüldü
Toplantıya; Vali yardımcısı ve Genel Sekreter Ümit Hüseyin Güney, Genel Sekreter Yardımcısı Salih Kurtuluş, Mahalli İdareler Müdürü Şakir Kurk, İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürü Zikrullah Kabil,  İlçe Özel İdare Müdürleri, İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü ve Köyleri Hizmet Götürme Birliklerinin teknik personeli katıldı.
         Toplantıda yaptığı konuşmada; “İlimizin en çok yağış alan illerden olmasına rağmen (Yıllık ortalama yağış 2053,5 m2 / kg) Su kontrol ve yönetim sistemlerinin daha disiplinli yapılması zaruretini devam ettirmektedir. Bunu önemseyen İl Genel Meclisimiz, Hükümetimizin Köydes projelerine ek olarak 2012 yılını Rize ili ölçeğinde ‘Su Yılı’ ilan ederek kaynaklarını bu alana yönlendirmiştir. Şimdi sizler alana teknik anlamda vakıf olan personel olarak uzun zamandan beri yaptığınız çalışmalarla 2013 yılında da doğru, rasyonel bir değerlendirme yapmak için çalışmalara altlık oluşturmak için gayret sarf ediyorsunuz. Sizlerden en kısa zamanda bir master plan olabilecek o çalışmayı bitirmenizi bekliyorum. 
 Böyle bir çalışmada hedef başta DSİ, İller Bankası, Andon Su Birliği vb. su rejimi ile ilgilenen kurum ve kuruluşların önceki ve şimdiki çalışmalarını dikkate alarak aynı manada mevcut su kaynaklarının yerinde ve doğru kullanımını sağlamaya hazırlamamız gerekmektedir. 
         Bu anlamda hazırlamış doğru projeler için siyasi ve idari büyüklerimizin her zaman parasal kaynak bulacağına inanıyorum. Sizlerinde bulunan kaynakları yerinde kullanabilmesi için şimdiden projelerinizi hazırlamanız gerekmektedir’ dedi. 
         Sayın Başbakanımızın ülkemizin son 10 yılda büyük projelerin bitirilme sürelerinin ortalama 9 yıldan 3,5 yıllara kadar inmesini ifade eden beyanlarına da değinen Vali Çakır; ‘Yereldeki projelerimizin de aynı paralel de sürelerinin tarafımızdan kısaltılması gereği aşikardır. Bu da sizlerin iyi proje hazırlamanız ve iyi uygulamanızla gerçekleşecektir. Bu masa etrafında toplananlar bunun için vardır” dedi. 
         Vali Çakır, ayrıca İlimizde bugüne kadar hayata geçirilen içme suyu  projelerinde emeği geçen bir önceki Rize Valisi Seyfullah Hacımüftüoğlu ve diğer meslek büyüklerine, İl Genel Meclisi Başkan ve üyelerine, İl Özel İdaresi ve Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin teknik elemanları ve sekretaryasına ayrı ayrı teşekkür etti.   
 
Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2013, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73