banner72

2013 Yılı Çayeli İçin Farklı Olacak

2012 Alt Yapı Çalışmalarının Değerlendirdiği toplantıda Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır &`;2013 yılı Çayeli için farklı bir yıl olacak” dedi

2013 Yılı Çayeli İçin Farklı Olacak
Çayeli Belediye Başkanı Rıza Çakır Mahalle Muhtarları ile yaptığı toplantıda 2012 yılında yapılan hizmetler ve 2013 yılında mahallelerde yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler.Belediye meclis odasında yapılan toplantıya Ak Parti İlçe Başkanı Ali Kar, Belediye Teknik Personelleri ve basın mensuplarıkatıldı.Sözlerine Çayeli’nde arazi sıkıntısından bahsederek başlayan Rıza Çakır tapuların çok hisseli olmasının özellikle kamulaştırma çalışmalarına çok büyük sıkıntılar yaşattığını bu nedenle merkezi hükümetten 250 trilyonluk bir yatırımın sözünün alınmasına rağmen halkı ikna edemedikleri kamulaştırılan alanlarında kamulaştırma sürecini çok zaman aldığını ifade etti.


 

5 dönüm bir arazi bulmaları halinde 5 yıldızlı bir hastanenin hemen başlayabileceğini stadyumun yanında yapılması planlanan spor salonu için yargı sürecinin suratla devam ettiği çok yakın zamanda olumlu sonuçlanacağını umduğunu ifade etti. Yaka mahallesinde yapımı devam eden jandarma binasının 2-3 ay içerisinde tamamlanacağını ifade ederek. Mevcut jandarma komutanlığı oraya taşındıktan sonra ilçe merkezinde bulunan jandarma binası yıkılacağını oraya içinde Hükümet konağı ve Belediye Başkanlığının bulunduğu bölgenin en güzel kamu binasını yapılacağını söyledi. Yeni bina yapılana kadar Kaymakamlık hizmetlerinin askerlik şubesi olarak kullanılan binada yürütüleceğini vurguladı.
2012 yılı içinde ilçede yapılan alt yapı çalışmaları hakkında da bilgiler veren Rıza Çakır; 9 adet park tamamen yenilendiğini, 4 âdetinin yenilenmesinde hiçbir kimyasal madde kullanılmadığını zeminlerinin çocukların sağlığı için kauçukla kaplandığını, Mevcut bank ve kamelyaların bakımları yapılamadığını, Coğrafi şartları zor olan yerler için 4 adet merkezi ezan sistemi cihazı takıldığını, 17 mahalleye anons sistemi takıldığını, İhtiyaca cevap veremeyen 28 adet höparler yenileri ile değiştirildiğini, Yeni yapılmış yâda ihtiyaca cevap veremeyen mahalle yollarına 3000 ton asfaltın serildiğini, Aynı şekilde ihtiyaca cevap verilmeyecek mahalle yollarına 10000 bin ton stabilize malzeme serildiğini, Belediye mücavir alanında bulunan mahalleler de;1250 metre beton buz, 800 metre beton bordür, 5500 adet beton briket (Foseptik çukuru, içme suyu deposu yapımı için), 200 beton oluk taşı, 1000 metre kare beton parke, 12500 kangal su borusu (kanalizasyon ve yağmur kanallarının yapımı için), Mahalleler de ve şehir merkezinde İçme suyu şebekesinin bakımı ve yenilenmesi için 34.500 metre içme suyu borusu kullanıldığını,  Mahaller ve şehir merkezinde bakım onarım işleri için (yol beton lama, istinat duvarı, fosseptik, içme suyu depo yapımı)  15000 torba çimento kullandığını, 800 metre küp taş duvarın yapıldığını, Trafiği rahatlatmak için Hopa Caddesi 450 metre uzunluğunda genişleme çalışması yapıldığını, Derin deniz deşarj boru hatlarının onarımları yapıldığını, Derin deniz deşarj istasyonlarının makine ekipmanların yenilendiğini, Daha temiz bir Çayeli için 140 adet çöp konteyneri, 25 adet çöp kovası ve 30 adet sigaralık ve 50 adet oturma bankı ilçenin çeşitli yerlerine takıldığını, belediyenin yıllık çöp giderinin 700 milyara yaklaştığını bununda belediye için büyük bir gider olduğunu 2012 yılı içersinde de ise sadece 60 milyar civarı bir ücretin tahsil edildiğini söyledi. Mevsim itibariyle kar yağısı vs. olması durumunda ekiplerimiz 24 saat esası üzerinde çalışmak üzere tüm hazırlıklarını tamamladıklarını vurguladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Turizm merkezi ilan edilen Kuspa Tepesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak başlayan Rıza Çakır Kuspa Tepesine giden yola Çayeli Belediyesi tarafından 1500 ton asfalt döküldüğünü ilgili bakanlıkla gerekli yazışmaların tamamlandığı proje kabul edilmesinin ardından bu yola 2 trilyonluk bir yatırımın daha yapılacağını söyledi. Çevre ve orman bakanlığı tarafından Kuspa tepesine kent ormanı yapılması için çalışmaların başladığını vurguladı.

Jandarma binasının taşınmasıyla balıkçılara kadar olan alanın yeniden düzeleceğini sürekli ve gündemi meşkül eden deniz dolgusu için gerekli çalışmaların devam ettiğini bu amaçla imar dolgu planlarının meclisten geçtiğini bürokratik sürecin takibi için gerekli mercilerle sürekli diyalog halinde olduklarını ifade etti.

İlçenin geleceği için olmasa olmaz düşüncesiyle baktıkları bu proje sonunda Limanın 400 metre uzatılacağını mevcut limanın doldurulmasıyla 65 dönüm alanın meydana geleceği bu alanla yapılacak olan sportif ve sosyal tesislerin ilçe gelişmesi için çok büyük katkılar sağlayacağını söyledi.

 

2013 yılında İlçede yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler veren Fen İşleri müdürü Mustafa Şişman muhtarlarla beraber yaptıkları tespitler sonucu 17 mahallede 70 duvar’ın yapılacağını ve 18 km. uzunluğunla yol beton lamasının gerçekleştirileceğini söyledi.

Ayrıca şairler mahallesi Hisarkent civarının, Yenipazar Mahallesi Vakıfbank Lisesi civarının, Okullar caddesi ve Hopa caddesi arasında yer alan sokakların ve sahil cami civarında alt yapı çalışmalarının yapılacağını söyledi. 
Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2013, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73