banner72

3 dolara 1 tur attığı bisikleti 150 TL'ye imal etti!

Avrupa'da 3 dolar verip 1 tur attığı 4 tekerli bisiklete hayran kalan Pazarlı makine ustası, memlekete dönüp 150 TL'ye aynı aracı 1 günde imal etti!

3 dolara 1 tur attığı bisikleti 150 TL'ye imal etti!

CENGİZ YILDIRIM
HÜSEYİN BAŞTOPÇU

Rize Pazarlı makine ustası Hasan canca, çalıştığı gemi ile gittiği Avrupa ülkelerinde görüp hayran kaldığı 4 tekerli bisikletin aynısını kendi tezgâhında 150 TL’ye mal ederek üretti.

Canca, tamamen bisiklet mantığıyla çalışan, 4 el arabası tekeri ve bir fren ile demir aksam ve çarklardan oluşturduğu aracı, kendi tezgahında bir günde imal ettiğini ifade ederek, “Spor amaçlı olduğu için arka kısmında bulunan çarkıyla beraber, pedalla dönüyor. İnsan gücüyle çalışıyor. Ne kadar hızlı gitmek istersen o kadar hızlanıyor. Yurtdışında düz arazilerde kullanılıyor. Bütün Avrupa’da rastlanan, çok da tutulan ve değişik amaçlarla kullanılan bir araç. Ben parayla binmiştim. 1 tura 2,5 – 3 dolar arası ücret alıyorlar. Orada bindim ve hoşuma gitti. Yapmak istedim. Sonra memlekete gelince izinde, 1 gün içinde yaptım. Yaklaşık maliyeti de işçilikle birlikte 150 -160 TL civarında. Gayet güzel oldu. Avrupa’da bindiklerimden bir farkı yok. Şehirde birkaç tur atınca bir hayli meraklısı olduğunu gördük. İstenilirse ana iskelet korunarak, değişik aksesuarlarla ve farklı stillerde de üretilebilir.” dedi.

4teker1.jpg

4teker2.jpg

4teker3.jpg

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2013, 09:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73