banner72

Ankara`da 2 ton kivi dağıtılacak

Rize Ziraat Odası Ankara`da düzenlenecek olan Rize Günleri`nde 2 ton kivi dağıtmaya hazırlanıyor.

Ankara`da 2 ton kivi dağıtılacak

Bu yıl Ankara’da 7-11 Mart tarihleri arasında 4. Düzenlenecek olan Rize Günleri hazırlıkları sürüyor. Rize’de Valilik, Kaymakamlıklar, Belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve firmalar hazırlıklarını sürdürürken bu yıl düzenlenecek etkinliklere yapılacak ikramların damgasını vuracak. 

Geçtiğimiz yıl düzenlenen etkinliklerde misafirlerine 1 ton kivi ikramında bulunan Rize Ziraat Odası bu yıl ise 2 ton kivi ikramında bulunmaya hazırlanıyor. Öte yandan kivinin yanında 500 kilo maviyemiş  ve 10 bin adet Rize simidi ikramında bulunulacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç, “Ankara’da düzenlenen Rize Günleri’ne katılım çok yüksek oluyor. Geçtiğimiz yıl bizim standımızı yaklaşık 600 bin kişi ziyaret etmişti.  Geçtiğimiz yıl misafirlerimize 1 ton kivi ikramında bulunmuştuk. Bu yıl 2 ton kivi ikramında bulunmayı hedefliyoruz. Rize kivisi gramajı ve şeker oranı bakımından dünyanın en kaliteli kivisidir. Amacımız kivimizin tanıtımını yapmaktır.”dedi.

ULUSRARASI KİVİ ÇALIŞTAYI RİZE’DE YAPILACAK
Paliç, her yıl dünyanın farklı bir bölgesinde yapılan Uluslar arası Kivi Çalıştayı’nın bu yıl Rize’de yapılacağını belirterek, “Rize olarak Türkiye’nin en çok kivisinin üretildiği dünya olarak ise en kaliteli kivisinin üretildiği bölgeyiz. Kivinin anavatanı Yeni Zelanda’dır.  Ancak ilimizde üretilen kivi Yeni Zelanda kivisinden daha kalitelidir. Rize kivisinin üretiminde ilaçlama yapılmamaktadır. Yapay sulama yapılmamaktadır. Yüzde yüz organik üretim gerçekleştirilmektedir. Gramaj ve şeker oranı açısından kıyaslandığında dünyanın en kaliteli ürününü biz üretmekteyiz. Bu nedenle her yıl dünyanın farklı bir bölgesinde yapılan Uluslar arası Kivi Çalıştayı’nın ilimizde yapılması talebinde bulunduk. Bu talebimiz kabul gördü.”dedi.

15 TON’LUK KİVİ ÜRETEMİ
Paliç, Trabzon’dan Sarp’a kadar olan kivi üretim bölgesinde bu yıl 15 bin ton kivi üretildiğine vurgu yapıp, “Ülkemizde ise 40 bin ton civarında kivi üretimi gerçekleştirilmiştir. Tüketim ise 70 bin ton civarında olmuştur. 30 bin ton ise ithal edilmiştir. Ülkemizde üretim 3 katına da çıksa üretilen tüm kivinin tüketimi mümkündür. Dünyanın en kaliteli kivisini ürettiğimiz için ihracatının da önü açıktır. Ancak yeterli miktarda üretilmediği ve soğuk hava depoları bulunmadığı için üretim arttırılamamakta ve ihracat istenilen düzeye çekilememektedir. Biran önce soğuk hava depolarının oluşturulması şarttır.” Dedi.

Vİ İTHALATINDA GÜMRÜK ARTIŞI
Paliç yaptığı değerlendirmede yerli kivinin değerini korumak ve haksız ithalatın önüne geçmek için ton başına gümrük uygulamasının 600 dolara çıkartıldığının altını çizip, “Soğuk hava depolarımız bulunmadığı için topladığımız kivileri en kısa sürede elimizden çıkartmak zorunda kalıyoruz. Bu birkaç ay gibi kısa bir zaman gerektiriyor. Kivi hasat dönemimizde ithal edilen kiviler yerli kivinin piyasada rekabet gücünü ve ürün değerini olumsuz etkilediği için ithalatın 1-2 ay durdurulmasını talep etmiştik. Yargı bunun mümkün olmayacağına hükmettiği için gümrüğün arttırılmasını talep ettik. Rize Milletvekilimiz Hasan Karal’ın da destekleri ile bu talebimiz karşılık buldu. 1 ton kivi ihracatında gümrük önce 400 dolara şimdi ise 600 dolara çıkartıldı” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 20:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73