banner72

Ankara'da 24 Saat Horon Rekor'u Kırıldı!

Ankara Rize Dernekleri Federasyonu tarafından Ankara’da düzenlenen Rize Günleri’nde 24 saat kesintisiz horon oynanarak rekor kırıldı.

Ankara'da 24 Saat Horon Rekor'u Kırıldı!
Etkinliklerin ilk gününde saat 14.00’te başlayan horon, bugün saat 14.00’te sona erdi. Gündüz fuar alanının hemen dışında yapılan horon halkası, gece havanın soğumasıyla fuar alanına taşındı. Folklor gruplarının organizesinde oynanan 24 saatlik kesintisiz horona misafirler de zaman zaman katılarak eşlik etti. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı da, Karadeniz`in simgesi olan horonu oyun ekibiyle birlikte oynadı.
 
Sonrasında horon ile ilgili bilgiler veren Bakan Yazıcı, “Horon oyunu ayağını yere vururken sertliği, el ele tutuşurken samimiyeti ortaya koyuyor" diye konuştu.
 
 
Rize Günleri etkinlikleri kapsamında 24 saat süren horon denemesi, kemençe, tulum ve armonika eşliğinde yapıldı. Hedefledikleri sürede horonu durdurmadan oynattıklarını belirten Rize Dernekler Federasyonu Başkanı Süleyman Basa, “Rize Günleri’nin 4’üncüsünü düzenliyoruz. Bu yıl farklı bir etkinlik yapalım dedik. Horunu bakanımız Hayati Yazıcı dün saat 14.10’te başlattı. Şu an saat 14.20, yani 24 saati doldurduk. Ama bu horon burada devam edecek. Horon ederken hiçbir el boş kalmaz. Buradan Rize’nin, Türkiye’nin birliğini tüm dünyaya gösterdik. Horona katılan yaklaşık bin kişiye teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
 
 
Bin kişinin katılımı ile gerçekleşen rekor denemesine katılan ekiplere etkinlik sonunda sertifika verilecek.
Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2013, 17:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73