banner72

Arhavi'de KARA isyan

Arhavi'de kömür paketleme tesisi kurulmasını protesto eden bölge sakinleri, karayolunu ulaşıma kapattı

Arhavi'de KARA isyan

Arhavi Kavak Köyün´de kömür paketleme tesisi kurulmasını protesto eden bölge sakinleri, karayolunu ulaşıma kapattı, pankart açıp sloganlarla tepkilerini gösterdi. Yol kesme eylemine destek veren Arhavi Belediye Başkanı AK Parti´li Coşkun Hekimoğlu ile CHP, MHP ve SP ilçe başkanları da protesto eylemine katıldı.

Kavak Köyü´nde bir şirket tarafından kurulması planlanan kömür tesisi için ´ÇED gerekli değildir´ kararına itiraz eden bölge sakinleri, Rize Bölge İdare Mahkemesi´nde dava açtı. Dava sonuçlandı ve karar iptal edildi. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aynı tesis için ´ÇED gerekli´ kararı verdi. Yapılan çalışmanın ardından hazırlanan ÇED raporu bakanlıkça onaylandı. Ancak yöre sakinleri mücadeleyi bırakmadı ve kararın iptali istemiyle Rize Bölge İdare Mahkemesi´ne yeniden dava açtı. Ancak dava süreci devam ederken kömür tesisi kurulması için çalışmaların başlatılması, yöre halkını iyice öfkelendirdi.
 
Kavak Köyü girişinde toplanan yaklaşık 200 kişi, ´Yeşil siyah olmasın´ pankartı açıp alkışlarla tempo tuttu ve ´Kömür tesisi istemiyoruz´, ´Yeşil siyah olmasın, hayatımız solmasın´ sloganları attı. Köy yolunu ulaşıma kapatan eylemcilere, ´Yeşil siyah olmasın´ pankartını birlikte taşıyan Arhavi Belediye Başkanı AK Parti´li Coşkun Hekimoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Ufuk Yıldız, CHP İlçe Başkanı Musa Ulutaş, MHP İlçe Başkanı Bayram Ali Durmuş ile SP İlçe Başkanı Necati Baş da destek verdi.
 
 
Eyleme katılanlar adına konuşan Yaşar Duman, yöre halkı olarak kurulacak kömür tesisi ile zehirlenmek istemediklerini belirterek şunları söyledi:

"Köyümüzde maden yok. Rusya´dan gelecek kömür burada paketlenecek. Yerleşim ve tarım alanlarına bu kadar yakın Kavak köyünün kalbine bu tesisi kurmak cinayettir. Yıllarca mıcır tesisinden çıkan tozdan zehirlendik. Bahçemizden bir lahana bile yiyemedik. Şimdi de kömür tesisini bu köye kurarak açıkça cinayet işleniyor. Bu insanlar zehirlenmek istemiyor. Hukuksal mücadelemiz sonuna kadar sürecek."

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu da iki mahalle ile 7 köyün ortak noktasında, yeşilliklerin içerisindeki yerleşim alanında açılmak istenen kömür tesisine halkın gösterdiği isyana tanık olduklarını belirterek, "Yatırım ve yatırımcılara ihtiyacımız var. Kömüre de ihtiyacımız var. Ancak Sibirya´dan çıkarılan kömürü getirip de ciğerimizin ortasında işlemenin bir anlamı yoktur. Daha uygun bir yer bulunmalıdır. Tarım ve yerleşim alanları ile eğitim alanlarının dışında bir alanda bu tesis kurulabilir"" dedi. Karayolunu yaklaşık 30 dakika boyunca kapatan grup daha sonra dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2013, 14:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73