banner72

Arı Yetiştiricilerine Önemli Uyarı: Sıcak Havaya Aldanmayın!

Kaçkar Arıcılık Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Yağcı, Mevsim Normallerinin Üzerinde Seyreden Hava Sıcaklığına Aldanılmaması Gerektiğini ve Bu Yüzden Arı Yetiştiricilerinin Arıları Uyandırmaması Gerektiğini Kaydetti

Arı Yetiştiricilerine Önemli Uyarı: Sıcak Havaya Aldanmayın!

Merkezi Ardeşen’de Bulunan Kaçkar Arıcılık Kooperatifi Başkanı Ali Rıza Yağcı, Arı Yetiştiricilerine Önemli Uyarılarda Bulundu.

Havaların Doğu Karadeniz Bölgesi İçin Dengesiz Bir Seyir Gösterdiğini Anımsatan Yağcı, “Bazı arıcılarımız gelmeyen baharı erken getirmeyi amaçlamaktadır. Oysa ki Ocak ayından sonra bölgemiz için kış başlayacaktır kanısındayız. O Yüzden kovanlara yapılacak olan zamansız müdahale telafisi zor sonuçlar ortaya çıkarabilir. Biz balı yeterli olmayan kovanlara besi verilmesi taraftarıyız. Ama havalar bu şekilde sıcak gider diye arıyı uyandırmak iyi olmaz. Meydana gelebilecek olan bir hava bozukluğu arılarımız ciddi derecede zayiat verecektir. Kovan ağızlarının kesinlikle açılmamasını, örtü bezlerinin ve gazetelerin alınmaması konusunda yine uyarımızı yapıyoruz. Şunu unutmayalım ki bahar henüz gelmemiştir. Yalancı bahara aldanarak kovanlarımıza gereksiz beslenme yapmayalım.” Dedi.

Yağcı, 2013 sezonunda tüm arıcılara bol ürün kazanmalarını diledi.

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2013, 22:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73