banner72

Asırlık Kalede Lahana Bahçesi

Rize`nin Gündoğdu Beldesi`ndeki Bozuk Kale`nin tapusu belde sakinlerinden Ertan kardeşlerin elinde bulunuyor.

Asırlık Kalede Lahana Bahçesi
Rize`nin Gündoğdu Beldesi`ndeki Bozuk Kale`nin tapusu belde sakinlerinden Ertan kardeşlerin elinde bulunuyor. Yapılışıyla ilgili kesin bir tarih olmayan ancak bin yıllık bir geçmişi olduğu tahmin edilen kalenin içerisinde lahana yetiştiren Ertan ailesi, buranın turizme kazandırılması için yetkililerin desteğini bekliyor.

Beldenin Bozkale Mahallesi`nde bulunan Bozuk Kale`nin tapusu, mahalle sakinlerinden Hasan, Hüseyin ve Armağan Ertan katdeşlerin elinde bulunuyor. Kalenin kendilerine dededen kaldığını söyleyen kardeşler, kalenin yapılışıyla ilgili kesin bir tarih bulamadıklarını, kalenin bin yıl önce Cenevizliler ve ardından Pontus Rum İmparatorluğu ile Osmanlı Devleti`nin elinde bulunduğunu tahmin ettiklerini söylüyor. Harap bir görünümü olan ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan kalenin içerisinde lahana ve fasulye yetiştirdiklerini söyleyen Ertan kardeşler, devletin kaleyi turizme kazandırmasını gerektiğini söylüyor. Yaklaşık 3 dönümlük arazide yer alan kale tapusu kardeşlerin üzerinde bulunuyor.
 

DEVLET KALEMİZE EL ATSIN
 
Hasan Ertan, "Kale bize dedemizden miras kaldı. Tam yapılış tarihini bilmediğimiz kalemizin içerisinde fasulye ve lahana yetiştiriyoruz. Günden güne harap olan kalenin yok olmasını istemiyoruz. Kalenin turizme kazandırılmasını istiyoruz." dedi.
Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2013, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73