Ayder'de Yürüdüler

Rize Halk Sağlığı Müdürlüğünce öbeziteyle mücadele kapsamında Rize'nin Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası'nda doğa yürüyüşü düzenlendi.

Ayder'de Yürüdüler

Rize Halk Sağlığı Müdürlüğünce sağlıklı yaşam yürüyüşleri kapsamında düzenlenen aktiviteye, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Ahmet Özlü, Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faik Özşahin ile sağlık çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

ayder2.20140622193419.jpg

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Ahmet Özlü, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının obezite ile mücadele ve hareketli yaşam için ülke genelinde aktiviteler düzenlediğini söyleyerek, "Rize'de de sağlık için yürüyoruz. Bugün Ayder Yaylası'nda vatandaşlarımız ile bol bol hareket ettik" dedi.

ayder1.20140622193445.jpg

Kronik hastalıklarda fiziksel aktivitesizliğin en büyük risk faktörü olduğunu söyleyen Özlü, şöyle devam etti: "Dünya'da sorun olan ve ülkemizde de sorun olmaya başlayan kronik hastalıklarda en büyük etken fiziksel hareketsizlik. Bunun için Sağlık Bakanlığı sağlıklı yaşam için beslenme ve hareket konusunda duyarlılık oluşturmaya yönelik aktiviteler oluşturuyor. Özellikle her ayın son pazar günü vatandaşlarımızla Halk Sağlığı Müdürlüklerimizin organizesiyle yürüyüşler düzenleniyor. Maalesef ülkemizde üç kişiden ikisi hareket etmiyor. Yetersiz hareket ediyor. Haftanın en az beş günü en az otuz dakika süre ile hareket etmeliyiz. Özellikle kronik hastalıklardan korunmak amacıyla obeziteye karşı mücadele ederek; diyabet, kalp rahatsızlığı gibi hastalıklarla mücadele için hareket etmek şart. Ayder Yaylası'ndan ben tüm vatandaşlarımızı bol bol hareket etmeye ve yürümeye davet ediyorum."
Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faik Özşahin ise Karadeniz insanının aslında çok hareketli kişilerden oluştuğunu söyleyerek, "Coğrafyamız ve doğamız yürüyüş yapmak için oldukça elverişli. Halkımızı biraz daha hareket ettirmek için her ay düzenlediğimiz yürüyüşlerde farklı alanlar seçiyoruz. Bu yerlerden biri olan Ayder Yaylası bunun için biçilmiş bir kaftan. Bütün halkımızdan, ayda en azından bir pazar günlerini bizlere ayırarak, hareket etmelerini istiyoruz" diye konuştu.
Yürüyüşe katılanlar Ayder'in doğal güzelliğinde bol bol fotoğraf çektirerek, tulum eşliğinde horon oynadılar.
Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Ahmet Özlü, yürüyüşe katılanlar ile son günlerde moda olan "selfie" fotoğrafı çektirerek, yürüyüşe katılan tüm vatandaşlar ve yürüyüşü organize eden Rize Halk Sağlığı Müdürlüğüne teşekkür etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2014, 17:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER