banner72

Barış görüşmeleri başlamış,ne diyelim…

Saltuk Deniz Yazıyor...

Barış görüşmeleri başlamış,ne diyelim…

“Benim oğlum birlik için savaşırken öldü.Mavi üniforması içinde özgürlük için öldü,

ben onun annesiyim…Ulus için ben buyum,bay Lincoln..Başka ne olmalıyım”*

Oğlu şehit olan bir annenin ulus için anlamını anlatan en güzel sözlerden biri…

Bizimde böyle binlerce şehit annemiz var…

1984 yılında bu yana süren bir çatışmanın içinde yaşayıp gidiyoruz..

1984 yılından bu yana çok şeyler değişti..Ama değişmeyen ve giderek artan tek şey anaların acıları…

29 yıldır devam eden bir süreç…

Bu süreci başlatan pkk’nin amacı belli.ve açık..Gizli değil yani..İsteyen herkes internetten bunu okuyabilir.

pkk’nin amacı ” demokratik konfederal yapılanmayla Kürt ulusunun öz demokratik yönetimini ve birliğini geliştirmek, Kürt sorununun bulunduğu ülkelerde demokratik çözümü Özerk-Demokratik Kürdistan temelinde gerçekleştirmek,”…

Gene kendi ifadelerine göre pkk bu amacı gerçekleştirmek için kurulan “geniş bir örgütlenmeye ve eylem biçimlerine dayanan, meşru savunmayı ihmal etmeyen bir taktiği esas alan toplumsal hareketin kurmay örgütüdür”.

Yani her şey açık ve net…Hedef beli…

Zaten gizledikleri de yok..

Ama biz anlamamak için ısrar ediyoruz..Sorunu çözmek için TRT’den Kürtçe yayın yapıyoruz…Ana dilde Eğitimi konuşuyoruz vs…sorunun dille vs.bir ilgisi yok..

dünyada ana dili kullanmak istiyoruz diye dağa çıkan yok…binlerce insanın ölümüne neden olan bir örgüt yok…ayrıca bu konu tartışmalı da bir konu…Türkçe’nin ulusal bir dil olmasına karşı çıkanların kendi ulusal dillerini yaratmak için diğer dilleri yok saydıklarını da yapmış oldukları tartışmalardan görüyoruz.Çünkü bir devlet kuracaksanız bir ulusal diliniz olacak..Neyse konumuz bu değil…

Sorunun özü bellidir..mesele bunları kabul edip etmediğimizdir…Şu an sorun diye konuşulanların hiç biri gerçek sorunu, yanı yukarda yazdığımız sorunu ve hedefi ortaya koyan açıklamalar değildir.Elbette ki her biri sorundur ama asıl neden yada hedef değildir.

Özgürlük için yola çıkanlar-daha önceden de olduğu gibi-emperyalistlerin en yakın müttefikleri haline gelmişlerdir.

Bugün konu çok uluslu bir hale gelmiştir.. Ve de daha çok ABD’nin bölgedeki durumu ile ilgili..ABD’nin bölgedeki gelecek programlaması ile ilgilidir.

Zaten son ortaya atılan sürecin de aslında başka bir konunun çözülmesi ile ilgili olduğu bellidir.

İmralı da yapılan görüşmelerle ilgili olarak basına yansıyanlardan öğrendiğimize göre yapılan pazarlıklarda öcalan Suriye konusunda işbirliği teklif etmiş ve pkk’nın Suriye’deki yapılanması olan pyd’ye mesaj göndermiş ve Esad’a verdikleri desteği kesmelerini istemiş..

Yeni Şafak’tan Abdulkadir Selvi’nin 9 ocak 2013 ,Fatih Altaylı’nın 10 Ocak 2013 tarihli yazılarından anlaşıldığı üzere Öcalan Suriye için hükümete destek olma çağrısı yapmış,süreci baltalamak için İran’dan gelecek olan provokasyonlara karşı kandili uyarmış ve hükümete İran ve Suriye’ye karşı ittifak önermiş.

Bu ittifakın en çok kimin işine geleceğini ayrıca yazmaya gerek yok…

Süreç başlar başlamaz Fransa’da işlenen cinayetler..

Ve ardından Ahmet Türk tarafından yapılan cinayetlerin arkasında İran olabilir açıklaması…

Ahmet Türk’ün açıklamasının daha önceden imralı tarafından mit aracılığıyla kandile gönderildiği yazılan İran provokasyon yapabilir açıklamasının örtüşmesi bizleri, aslında bu süreçlerin taraflarının çok olduğu ve detaylı olarak programlanmış bir süreç olduğu düşüncesine itmektedir.

Gene görüşmelerden edindiğimiz bilgilere göre İmralı dan gelen talepler Türkiye devletini zorlamayacak görüşlermiş…

Peki nedir diye baktığımızda özerklik talebinden vazgeçeceklermiş..(gerçi bdp başkanı bu talepten vazgeçmediklerini açıkladı)

Sadece bu başlığı okuduğunuz da iyi bir gelişme diye düşünebilirsiniz..Ama yazının devamını okuduğunuzda ise,zaten son yapılan değişikliklerle(yerel yönetimlerle ilgili) bu talebin çoğunlukla karşılanmış olduğunu söylemişler..önümüzdeki günlerde gündeme gelecek olan valilerin seçilmesi konusu da gerçekleştirilecek ve son olarak da Türkiye Avrupa konseyi yerel yönetimler özerklik sözleşmesine koyduğu şerhi kaldıracak ve süreç tamamlanmış olacak..

Adı özerklik olmayan güçlendirilmiş yerel yönetim..

Ne diyelim…

Tabi bu arada Türkiye’ye yerleştirilen Patriotları da unutmayalım…

Bu süreç bir gerçekliği bir kez daha ortaya koymuştur ki…tarihsel olan bir kez daha aynı şekilde olmaktadır…oyuncularda aynı..oyunu ortaya koyanlarda aynı…

Ne diyelim…

Son söz; bebek katili olarak adlandırdığınız kişilerle yapılan görüşmeleri “barış görüşmeleri” olarak adlandırmak başka bir anlamda başka bir şeyi de kabul etmek olmuyor mu?

Ne diyelim…En iyisi

Yazımızı gene yazımızın başında yazmış olduğumuz yazıyla tamamlayalım

“Benim oğlum birlik için öldü”

*”(Lincoln Filminde Amerkan İç Savaşında oğlu ölen kadının sözleri)

Saltuk Deniz 19.01.2013

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2013, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73