banner72

Başbakan Bakırcı`yı atlamadı

Yusufeli Barajı temel atma törenine uydu yayını üzerinden canlı bağlanan Başbakan Recep Tayip Erdoğan, kalabalık arasında fark ettiği Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı`ya hitap etti.

Başbakan Bakırcı`yı atlamadı

Artvin’in Yusufeli İlçesi’nde Çoruh Nehri üzerinde tamamlandığında Türkiye`nin en yüksek, dünyanın 3`üncü en yüksek çift eğrilikli beton kemer barajı olacak olan Yusufeli Barajı ve HES projesinin temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’dan canlı bağlantı ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in katılımı ile atıldı. Barajla birlikte Türkiye bu alanda Çin ve Gürcistan’dan sonra 6’ıncı sıradan 3’üncü sıraya yükselecek. Bu arada daha önce adı Yusufeli Recep Tayyip Erdoğan barajı olarak duyurulan ve afiş ve davetiyeleri bastırılan barajın adı daha sonra Başbakan Erdoğan’ın adı çıkarılarak Yusufeli Barajı olarak kaldı. Toplatılan davetiye ve afişlerde yeniden basıldı. 

Yusufeli Karakucak güreş alanında düzenlenen temel atma törenine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Artvin Valisi Necmettin Kalkan, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Akif Özkaldı ile vatandaşlar katıldı. Bakanlar tören alanına girişte vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılandı. Yusufeli Kadın Kolları ile Gençlik Kolları üyeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için “yeni yaşınız kutlu olsun” pankartı açtı. Bu arada daha önce adı Yusufeli Recep Tayyip Erdoğan barajı olarak duyurulan ve afiş ve davetiyeleri bastırılan barajın adı daha sonra Başbakan Erdoğan’ın adı çıkarılarak Yusufeli Barajı olarak kaldı. Toplatılan davetiye ve afişlerde yeniden basıldığı öğrenildi. Düzenlenen yeni afişler tören alanına asıldı

VEYSEL EROĞLU: TÜRKİYE’DE BARAJ VE HES’LER ZARURİ İHTİYAÇTAN KAYNAKLANIYOR 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, hizmetkarı olmaktan gurur duyduğu Yusufeli’ne 555 milyon liralık yeni 20 yatırım müjdesi ile geldiğini söyledi. Eroğlu, “Yusufeli’nde en güzel binaları yapacağız. Türkiye’de değil dünyaya örnek olacak yeni bir Yusufeli’ni inşa etmek bizim boynumuzun borcu olacak. Size göl manzaralı evler yapacağız.” dedi. Türkiye’de barajlar ve HES’lerin zaruri ihtiyaçtan kaynaklandığını ifade eden Eroğlu, şöyle konuştu: Bunlar bir zarurettir. Biz enerjide dışarıya bağımlıyız. Türkiye yılda 66 milyar dolar dışarıdan enerji ithalatı yapıyor. Cari açığın en büyük bir kısmı buradan kaynaklanıyor. Geçmişte su akmış biz bakmışız. Çoruh’da daha önce baraj ve HES yoktu ve çılgınca akıyordu. Türkiye’nin en çılgın akan nehri. İlk defa biz Çoruh nehri üzerine Muratlı barajı ve HES projesini yaptık. Yusufeli barajı Türkiye’de ilk sırada dünyada ise 3’üncü sırada. Yılda 2 milyar kilo waat saat elektrik üretilecek. Geçmişte su potansiyelin sadece yüzde 20’sini olan 26 milyar kilo waat saati kullanırken bugün 70 milyar kilo waat saate yükselttik. 136 baraj ve HES yaptık. Bakanlığımız bunun dışında 18 milyon hektar alanı suladı. 58 şehre 2060 yılına kadar yetecek su götürdük. “ 

BAŞBAKAN ERDOĞAN YUSUFELİ’NE BAĞLANDI 

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Genel Merkezi’ndeki Grup toplantısı sırasında canlı bağlantı ile Yusufeli’ndeki temel atma törenine bağlandı. Erdoğan bağlantı sırasında görüntüde izlediği kişilerin isimlerini sıralarken Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’yı atlamadı. Kalabalık arasında Bakırcı’yı fark eden Başbakan, “Rize Belediye Başkanımızda oradaymış” dedi. Başbakan Erdoğan, “Yusufeli artık barajın altında kalacak. Ancak biz orada en uygun yerde üniversitelerle de çalışma yaparak en uygun yer neresidir diye belirlendi ve orada şu andaki Yusufeli ile mukayese edilmeyecek deniz manzaralı bir Yusufeli inşa edeceğiz” dedi. Başbakan Erdoğan, burada müteahhit firmalarla projenin bitirilme süresi konusunda pazarlık yaptı. Başbakan Erdoğan LİMAK’ın Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir’e “7 yıl size yakışmaz. Başbakan’ın talebi var, bu nu ne kadar daha geri çekip süratle bitireceğiz.” diye sordu, Süreyi 5 yıl 3 aya indiren Özdemir, “Projeyi 18 Haziran 2018 tarihinde bitirme arzusundayız. Emredin sayın Başbakanım” dedi. Başbakan Erdoğan “O zaman mevsim koşulları iyi olmaz. O zaman şöyle yapalım. 29 Mayıs 2018’de mevsim koşulları baharla beraber Artvin’de bir başka olur. Açılışını tüm çevre düzenlemesiyle birlikte bitirmiş olalım” dedi. Yapılan pazarlık sonucu proje inşaatı 29 Mayıs 2018 tarihinde projenin bitirilmesi konusunda anlaşma sağlandı. Başbakan Erdoğan’ın 10’dan geriye doğru saymasının ardından projenin temeli Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından atıldı. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, temel atıldıktan sonra yaptığı konuşmada özellikle elektik enerjisi noktasında atılan adımlarla ülkenin doğalgaz çevirim santrallerini mümkün olduğunca daha az kullanmaya çalıştığını sözlerine ekledi. 

YUSUFELİ BARAJI VE HES 

Artvin`in 90 kilometre güneyinde, Çoruh Nehri üzerinde temeli atılan ve Türkiye`nin en yüksek, dünyanın 3`üncü en yüksek çift eğrilikli beton kemer barajı olacak Yusufeli Barajı`ndan yılda 1,827 milyar kilowatt saat elektrik üretilecek.  270 metre yüksekliği ile Türkiye`nin en yüksek gökdelenlerini dahi geride bırakacak baraj, bütün binalar içinde Türkiye`nin en yükseği olacak. Baraj gövdesinde yaklaşık 2.9 milyon metreküp beton kullanılacak. Barajın inşaatında, 150 metrekare büyüklüğünde 45 bin konutun inşasını mümkün kılacak miktarda malzeme kullanılacak. 2.2 milyar metreküp su depolanacak olan barajda 540 mega watt kurulu gücündeki hidroelektrik santralinin devreye girmesiyle yılda 1,827 milyar kilowatt saat elektrik üretilecek. 486 milyon lira bedelle ihale edilen baraj inşaatını Kolin, Cengiz ve Limak İnşaat firmalarının oluşturduğu iş ortaklığı gerçekleştirecek. Öz kaynakla ve Türk mühendisler tarafından inşa edilecek olan baraj milli ekonomiye yılda 330 milyon lira katkı sağlayacak. Barajın inşa süresi boyunca ortalama bin kişi istihdam edilecek. Proje 5 yıl 3 ay sonra bitirilecek. 

TÜRKİYE, DÜNYA SIRALAMASINDA 6`DAN 3`E YÜKSELECEK 

Deriner Barajı ile Avrupa`nın 4, dünyanın 6`ncı en yüksek çift eğrilikli beton kemer barajına sahip Türkiye Yusufeli Barajı’nın tamamlanmasıyla bu alanda dünya üçüncülüğüne yükselecek. Dünyanın en yüksek çift eğrilikli beton kemer barajları şöyle: 

Xiaowan Barajı (Çin) : 292 metre

Inguri Barajı (Gürcistan) : 271,5 metre

Vajont Barajı (İtalya) : 261,6 metre

Mauvoisin Barajı (İsviçre): 250 metre

Laxiwa Barajı (Çin) : 250 metre

Deriner Barajı (Türkiye) : 249 metre
Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2013, 15:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73