banner72

Başkan, Elektrik Üretimi İçin İlk Adımı Attı.

Rize Belediyesi Dağbaşın da bulunan su deposundan elektrik üretecek. Elde edilen enerji Belediyenin aydınlatma ihtiyacında kullanılacak.

Başkan, Elektrik Üretimi İçin İlk Adımı Attı.

Rize’de Andon içme suyu kültürünün oluşumuna sağladığı katkı ve altyapı çalışmalarıyla,önemli hizmetlere imza atan Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Elektrik enerjisi üretimi için ilk adımı attı. Dağbaşındaki su deposunda kurulan santral de elde edilecek elektrik enerjisi  Belediyenin enerji ihtiyacında kullanılacak. Yürürlüğe giren yeni kanunla su depolarından elektrik üretimi yapacak olan Belediyeler, enerji ihtiyaçlarının bir kısmını bu şekilde üreterek temin edecek.

Üretimin yapılacağı yerde Rize Belediye Başkanı yerinde inceleme yaparak basına bilgi verdi. Başkan Bakırcı, Dağbaşı ana depo diye tabir ettiğimiz depo ile Güneysu, Çayeli ve Gündoğdu  hattından geçen maslaklardan yıllardır suyun geçip gittiğini söyledi. Şimdi bu maslaklardan suyu türbüne alarak her bir maslaktan 90 kilowat saatlik bir enerji üreteceğiz. İlk olarak Dağbaşı depomuzda uyguluyoruz, olumlu sonuç aldığımızda bunu ileriye dönük mevcut 14 depomuzdan uygun olanlarına yapacağız ve yaklaşık 2megawatlık bir enerji elde edeceğiz dedi. Belediye Başkanı, Maliyet konusunda ise, bir adet Türbün, Redüktör ve Jeneratörle enerjinin üretildiğini ve ekonomik olduğunu dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2013, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73