banner72

BİZİ ANLATAN KİTAP: FARZET Kİ DÖNEMEDİM

Çamlıhemşinli yazar Dursun Ali Sazkaya’nın kaleme aldığı “Farzet ki Dönemedim” adlı kitap da Laz ve Hemşinlilerin kültürleri, yaşanmış hikayelerle anlatılıyor.

BİZİ ANLATAN KİTAP: FARZET Kİ DÖNEMEDİM
Haber: Yasin Başalmaz / İSTANBUL

Farzet ki Dönemedim; yakın geçmişe ayna tutan bir kitap. Dursun Ali Sazkaya bu aynada bizlere kendi ailesinin hikâyesini yansıtırken aynı zamanda Karadeniz insanının ve kocaman bir coğrafyanın serüvenini de sunuyor. Karadeniz’in yaylalarında hasret ve özlemle harmanlanan bu serüven bölgenin sosyal yaşamından, geçirdiği evrelerden kesitler sunarken, darbelerle şekillenen bir ulusun bilinçaltına da ışık tutuyor.

Okur kitaplığı yayınlarından çıkan Farzet Ki Dönemedim adlı kitabıyla Dursun Ali Sazkaya bizleri güneşin bile ıslandığı Rize’ye çağırıyor. Bölge dışındakilerin fıkralarla tanıdığı Karadeniz’in bir başka yüzünü; hüzün ve sislerle örtünen gizemli yüzünü önümüze seriliyor. Büyülü eski zamanlara dair şiirsel bir anlatımla okuru çocukluğuyla buluşturuyor. Laz ve Hemşin halklarının kültürünü, duygu ve moral örüntüsünü ustalıkla aktaran yazar Sazkaya modern zamanlarda kaybettiğimiz eski hasletlerimizi sarsıcı tespitlerle hatırlatıyor. Kitap hem bir kaçışı hem de bir yerlerde kalışı, yabancılaşmayı, gidenleri, geride kalanları öylesine hüzünle ele alıyor ki geçmişe ağıt yakmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

Sazkaya, Farzet ki Dönemedim’de insan ile doğanın kopuşunu, birbirlerine yabancılaşmasını, Gurbetçi Hemşin ve Laz halkının 19. yüzyıldan başlayan Rusya gurbetini, Kırımlı gelinlerin trajik öykülerini, Hemşin konaklarının terk edilişini anlatıyor.

Okur kitaplığı yayınlarından çıkan “Farzet ki Dönemedim” 128 sayfadan oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2013, 19:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73