banner72

Borçka'lı Davut Bebek Çileli Geldi

Artvin'in Borçka ilçesine bağlı Camili Bölgesi'nin yolu kar nedeniyle her yıl 6 ay ulaşıma kapanıyor. Hal böyle olunca, bölgeden her yıl benzer manzaralar geliyor.

Borçka'lı Davut Bebek Çileli Geldi
Son olarak havzadaki Uğur Köyü’nde doğum sancıları tutan bir kadın Gürcistan üzerinden Türkiye’ye getirilmek istenirken, Gürcistan’ın bir köyünde doğum yaptı.
Artvin’in Borçka ilçesine bağlı Camili Bölgesi’nde doğum sancıları başlayan Hacer Arslan Gürcistan üzerinden Türkiye getirilmek istenirken, Gürcistan’ın Ckuneti Köyü’nde bir evde doğum yaptı. Gürcistan sınırlarında doğan 3 kilogramlık bebeğe Davut ismi verildi.
Artvin’in Borçka ilçesine bağlı, Camili Bölgesi’nde önceki gece doğum sancıları başlayan Hacer Arslan(24) köy yolunun kar nedeniyle ulaşıma kapalı olmasından dolayı Gürcistan üzerinden Türkiye’ye getirilirken komşu ülkenin Çkuneti Köyü’nde bir evde doğum yaptı. Camili Havzası’nda bulunan Uğur Köyü’nde oturan ve ikinci bebeğine hamile olan Hacer Arslan’ın önceki akşam gece yarısı doğum sancıları başladı. Bölgede bulunan ambulans ile Camili Sağlık Ocağı’na götürülen Hacer Arslan’ın doğum vaktinin geldiği anlaşıldı. Sağlık ocağında doğum mümkün olmayınca, durum Borçka Kaymakamı Hüseyin Gökdemir’e bildirildi. Kaymakamlığın harekete geçmesiyle, Türkiye Cumhuriyeti Batum Başkonsolosluğu aracılığıyla Gürcü yetkililerle ile pasavan geçiş protokol hazırlandı. Yakınları tarafından Gürcistan sınırına götürülen Hacer Arslan, Gürcü devletine ait bekletilen askeri araçla Hopa’ya getirilmek üzere yola çıktı. Ancak yolda sancıları iyice artan Hacer Arslan Batum’un Çkuneti Köyü’nde bir Gürcü evine götürüldü. Gürcistan tarafının tahsis ettiği ambulansla köye gelen doktor ve hemşireler Arslan’nın köyde doğum yapmasını sağladılar. Burada 3 kg ağırlığında dünyaya gelen bebeğe Davut ismi verildi.
Davut bebek dün Türkiye’ye getirildi
Dün sabah saatlerinde Gürcistan tarafına Hopa 112 Acil Servisi’nden bir ambulans gönderildi. Köyden anne Hacer Arslan ve Davut bebeği alan ambulans Hopa Devletine Hastanesi’ne geldi. Kadın Doğum Servisi’nde gözetim altında tutulan annenin Hacer Arslan ve Davut bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Hacer Arslan(24) yardımı dokunan herkese teşekkürlerini iletti.
Borçka ilçesine bağlı Camili Bölgesi’nde benzer manzaralara her kış rastlamak mümkün oluyor. Pasavan geçiş protokolün olması yöre halkının bu çilesini bitirmiyor. Köylülerin hepsi Davut bebek kadar şanslı olmuyor. Yollarını kapatan kar her yıl 6 ay onların çilesi olmaya devam ediyor. Camili havzasında yaşayan binlerce insan, bu çileyi çekmemek için devletten, Muratlı Sınır Kapısı’nın en azından yaya geçişine açılmasını ya da Camili geçidine bir tünel yapılmasını istiyorlar.
Kaynak : Hakan AYDIN/08HABER/HOPA
Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2010, 19:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73