banner72

Bu bakışın sırrı ortaya çıktı

Rize`de temelleri 1963 yılında denizin içerisinde atılan belediye blokları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın onayı ile yıkılarak yerine sağlam ve modern bir kompleks inşa edilecek. Başbakan Erdoğan`ın geçen yıl geldiği Rize`de caddede yürürken Başkan Bakırcı ile birlikte belediye bloklarına bakması böyle fotoğraflanmıştı. İşte bu fotograf çekilirken belediye blokları projesi gündeme geldi.

Bu bakışın sırrı ortaya çıktı
Rize’de 1963 yılında temelli denizin içerisinde atılan Belediye blokları bugün yıkılma riski ile karşı karşıya kalırken, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın da önerisi ve onayı ile bloklar yıkılarak yerlerine sağlam ve modern yeni bir kompleks inşaa edilecek.  
  Rize’de 1963 ve 1967 yılları arasında  dönemin Rize Belediye Başkanı Ekrem Orhon tarafından bugünkü Deniz Caddesi’nin yer aldığı alanda deniz doldurularak 50 dönümlük bir dolgu arazisi imara açılıp 3 kat ve 3 bloktan oluşan 150 dükkanlı Belediye Blokları inşa edilmişti. Belediye Bloklarının temelleri denizin içerisinde atılırken dolguya da Deniz Caddesi ismi verildi. Rize Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’ne yaptırılan bir çalışmada  blokların temellerinden çektiği tuzlu deniz suyu ile yıkılmanın eşiğine geldiği ortaya çıktı.
  Geçtiğimiz yıl Başbakan Recep Tayip Erdoğan esnaf ziyaretleri sırasında Belediye Blokları`na girerek Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ile incelemelerde bulunmuş ve Bakırcı’nın bloklarla ilgili projesini dinleyerek destek vermişti.
  Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Başbakan’ın tavsiyesi ve onayı doğrultusunda bloklarla ilgili sağlam ve modern bir proje hazırladıklarını açıkladı. Bakırcı açıklamasında, “Yıkmayı planladığımız  belediye bloklarının yerine modern ve güvenli;  kent oteli, sinemalar, tiyatrolar ve alış veriş merkezleri yapacağız. Bu alanlar için iyi bir mimari proje yaptık. Bu belediye bloklarını biz yıkamazsak kendileri yıkılacak. Büyük bir risk ile karşı karşıyayız. En kısa sürede projeyi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Tamamlandığında bloklarda yer alan esnafımızın iş yerlerinin ekonomik değeri de kat kat artmış olacak" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2013, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73