banner72

Çay gübrelemesinde dikkat edilmesi gerekenler

Türkiye Ziraatçılar Derneği Rize Şube Başkanı Müfit Akman, çay bitkisinin büyümesi, gelişmesi ve kaliteli sürgün verebilmesi için gübreleme yapılması gerektiğini belirtti.

Çay gübrelemesinde dikkat edilmesi gerekenler
Akman, yaptığı yazılı açıklamada, gübrelemede temel amacın, toprakta noksan olan bitki besin elementlerini yeterli seviyeye getirmek olduğunu ifade etti.

Toprakta bitki besin elementlerinin belirli miktarda bulunduğunu kaydeden Akman, şöyle devam etti:

''Ancak zaman içerisinde bitkiler tarafından alınan besin elementleri toprakta zamanla azalır. Bitkilerin verimden düşmesine neden olan bu durumda toprakta azalan besin elementleri gübreleme ile tamamlanır ve bitkilerin beslenmesi kaliteli ürün vermesi sağlanır. Özellikle çay bitkisi gibi çok yıllık bitkilerin topraktan aldıkları aynı besin elementleri toprağın verimsiz hale gelmesine neden olur.''

http://www.lazhaber.com//images/album/DSC_0129.jpg

Çay bahçelerinde gübrelemenin hava şartlarına göre şubat ve mart aylarında yapılmasının uygun olduğuna dikkati çeken Akman, şunları kaydetti:

''Çay bitkisinin toprak yapısı PH 4.50-6.00 arasında uygun gelişme gösterir. Çay bitkisi PH düşük olan topraklarda verim düşüklüğü gösterir. Kullanılan kimyasal gübrelerin önerilen dozların üzerinde verilmesi toprağın fiziksel yapısını bozarak verimsizleştirir. Çay bahçelerinde bitki besin elementi açığı doğal çiftlik gübresi kullanılarak giderilmesi uygundur. Çiftlik gübresi 3-4 yılda bir dekara 3-4 ton hesabı ile verilmelidir. Çiftlik gübresi kullanma imkanı olmadığı zaman kimyasal gübrelerden 25-5-10 özel çay gübresi çay bahçelerinde verilmesi önerilmektedir. Dekara 60-70 kilogram verilmelidir. Tavsiye edilen miktar dışında fazla verilecek gübre fazla ürün alma anlamına gelmeyecektir. Paramızın boşa gitmesi çevre ve su kaynaklarının kirlenmesine neden olacaktır.''

http://www.lazhaber.com//images/album/DSC_0124.jpg

Gübrenin çay bahçelerinin üzerine serpme şeklinde verilmesinin, setlerin üzerinde kalan gübrelerin değneklerle vurularak silinmesinin yanlış olduğunu belirten Akman, böyle uygulama yapılmasının çay bitkisinin zarar görmesine ve bitkinin gübreden faydalanmadan boşa gitmesine neden olduğunu ifade etti.

http://www.lazhaber.com//images/album/DSC_0118.jpg
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2013, 22:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73