banner72

Çay Tarlaları Uydudan İzlenecek!

AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, çay bahçelerinin ruhsatlandırılması için başlatılan çalışmaların sürdüğünü belirterek yeni oluşturulan bahçelerin tespiti için ise uydudan haritalama çalışması yaptıklarını söyledi.

Çay Tarlaları Uydudan İzlenecek!
Basın mensupları ile bir araya gelen AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, çay sektöründe yaşanan sıkıntıların çözümü için çalıştıklarını belirterek, “. Rize’nin en büyük sorunu çaydır. Bunları aşmak için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Her şeyi bırakıp çay ile ilgileniyoruz. Tarım Bakanımız ile toplanarak bazı kararlar alarak bir komisyon oluşturduk. Başbakan Yardımcısı, Kalkınma Bakanımız Çaykur Genel Müdürümüz ile beraber yapılabilecekler ile ilgili bir toplantı yapacağız. Kanunlar çerçevesinde bazı görüşmelerimiz iyileştirmelerimiz olacak. Özel sektör konusunda beklentiler var. Bunları da konuşacağız. Yapılan bu çalışmaları duyanlar ne kaptırırsak kardır diyerek hızla yeni çay bahçeleri oluşturuyor. Ancak uydu fotoğrafları ile çaylık alınlar belirlendi. Yeni yapılacak çaylık alanların ruhsatlandırılması yapılmayacaktır. Süratli bir şekilde kaçak çaylık alanlar yapılmakta. Bunların yapılmamasını istiyoruz. Artık çay tarımı ile uğraşan çiftçimiz bir düzen getireceğiz. Bu konularda netleşen bilgileri daha sona açıklayacağız. Profesyonel tarım alanlar ve çiftçi olması için uğraşıyoruz.”dedi.


İÇME SULARININ YÜZDE 68’İ KİRLİ
Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal Rize’de kaynak sularında yapılan incelemede kaynak sularının yüzde 68’inin içilemeyecek seviyede kirli olduğunu belirterek, “Yapılan incelemede köy deki su kaynaklarımız bozuk çıktı. Su kaynaklarımızın yüzde 68’i içilecek durumda değil. İlimizin Batı kısmanda Varda suyu projemiz ile bu sorunu çözmek istiyoruz. Güneysu Gürgen suyu ile Güneysu civarında su sorununu çözeceğiz. Çayeli-Pazar ve Ardeşen temiz kaynaklar bularak bu sorunlarını çözdüler.  Rize’nin su sorununu çözmek için köklü çözümler üretiyoruz. Rize’nin su haritasını çıkartıyoruz. Bir iki yıl içerisinde bu çalışmaları bitirterek 50-60 yıl daha su sorununu konuşmak istemiyoruz.” Dedi.

RİZE’DE AVM YAPILMALI
Üç ay ertelenen Rize Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerini değerlendiren Karal, Parti olarak seçimlere hiçbir şekilde karışmayacaklarını, hiçbir adayı desteklemediklerini belirterek, “Bize soranlara en iyi hizmeti vereceğini düşükleri kişiyi desteklemelerini öneriyoruz. Bende Rize’ye bir Alışveriş Merkezi kazandıracak aday desteklenmelidir. Her ilde bir alış veriş vermezi var. Ama ilimizde yok. Rize’de tüketim alışkanlığı üst seviyede. Bazı yabancı firmaların ilimizde bu yönde araştırma yaparak alış veriş merkezi kurmak için yer baktıklarını öğrendik. Bende bu alış veriş merkezini Rizeliler yapmalıdır. Yapılacak alış veriş merkezinin karı yabancı ülkelere gitmemeli Rize’de kalmalıdır.”dedi.

Karal ayrıca açıklamalarında Ovit Tüneli projesinin hızla devam ettiğini, İyidere-İkizdere Karayolunun kalan 20 kilo metresinin ihalesinin gerçekleştirildiğini, İş Kur tarafından Mart ayında 2 bin 700 işsizin geçici süre ile istihdam edileceğini,  2012 yılı içerisinde Rize’de sadece kamulaştırmalar için vatandaşlara 1 Miyar TL civarında kumalaştırma ödemesi yapıldığını sözlerine ekledi.

Rize Havaalanının tartışılmasında fayda olduğunu belirten Rize Milletvekili Hasan Karal; Şu an gündemimizde Rize Havaalanı diye bir madde yok. Başbakanımızın da açıkladığı 2023 yılı hedefinde her iki ilde bir havaalanı projesi var. Biz de Rize olarak Artvin iliyle bu aşamada ortak bir havaalanı talebimiz olabilir. Ha sorarsanız; çok acil midir belki değildir ama tartışılmasında fayda vardır. Bu konuda en büyük problemimiz yer problemidir. Denizde yapılacak bir havaalanı ile karada ki havaalanı arasında yaklaşık 10 kat maliyet farkı vardır. Bölgemize ulaşım konusunda çok paralar geliyor. Yol ağımızı genişletip daha modern hale getirdik. Şu an için Rize Havaalanı gibi bir konumuz yok ama konuşulmasında tartışılmasında fayda var” diye konuştu.

İŞ-KUR’DAN İKİ BİN KİŞİYE İŞ İMKANI

İş-kur tarafından yapılan alımlar konusuna değinen Karal; “İş-kurun projesi kapsamında iki bin kişiye iş imkanı sağlayacağız. Türkiye genelinde hazırlanan bu projeden en büyük payı Rize alıyor. Biz Rize olarak toplamda 2700 kişiyi istihdam etmiş olacağız. Diyeceksiniz ki sürekli bir işi mi bu değil. Ama hiç işi ve mesleği olmayanlara böyle bir imkân tanıyoruz. Bu günlerde başvurular yapılıyor. Sigortalı olan ve mevsimlik işçilerin başvuru yapma şansı yok. Kurayla yapılacak olan seçmelerden sonra kazananlar 1 Mart’ta iş başı yapacaklar. Biz Rize’de yüzde yetmiş oy alan bir partiyiz. Her şeye bizim karışmamız ayrı gayrı yapmamız mümkün değil. Bütün herkes bizim hemşerimizdir alımlar kura ile olacaktır” şeklinde konuştu.
RİZE’DE DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ AÇILDI
Rize’ye Diş hekimliği fakültesi kurulup hizmete başladığı müjdesini veren Karal; “Diş tedavisinde Trabzon’a Samsun’a Ankara’ya veya İstanbul’a giderek altı ay sonra ya gün alıyorduk. Rizeli hemşerilerim diş tedavisinde sorun yaşıyordu. Artık Rize’de diş fakültesini kurduk ve tedavilere başladık. Fakültenin dekanı atanarak limanın karşısında eski mit binasında hizmete başladı. Şimdilik burada hizmet verecek fakültemiz, paketlemenin olduğu yerden kaldırılmasıyla oraya büyük bir diş hekimliği fakültesi kurarak fakültemizi daha da geliştireceğiz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2013, 21:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73