banner72

Çayda randevulu sistem başlıyor

ÇAYKUR Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, bu yıl randevulu yaş çay alım sistemine geçeceklerini belirtti "Üretici her gün çay alım yerine gelmektense ayda 3-4 gün gelerek çay kotasının tamamını satmış olacak.” dedi.

Çayda randevulu sistem başlıyor
ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen ve kurumun 2011 yılı faaliyetlerinin görüşüldüğü Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Alt Komisyon Toplantısı’nda konuşan Sütlüoğlu, geçen yıl yaş çay fabrikalarında 350 ton ilave kapasite ve 150 ton sistem iyileştirmeleri neticesinde 6 bin 650 ton olan günlük yaş çay işleme kapasitelerini 7 bin 150 tona çıkardıklarını söyledi. Sütlüoğlu, şöyle konuştu:

“Bu yıl yapacağımız 300 tonluk artışla günlük kapasiteyi 7 bin 450 tona çıkaracağız. Kapasite artışları ile daha fazla yaş çay almayı değil, sürgün dönemleri itibarıyla yaş çay alım süresini kısaltıp daha kısa sürede üretim yaparak kaliteli kuru çay üretmeyi hedefliyoruz”

ÜRETİCİ AYDA 3-4 GÜN ÇAY ALIM YERİNE GİDECEK

Randevulu sistemle yaş çay alımı için pilot bölgelerde yaptıkları uygulamalardan olumlu sonuçlar aldıklarını ifade eden Sütlüoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Randevulu çay alımını, bu yıl çay hinterlandımızın tamamında uygulayacağız. Bu sistem üreticilerimizin haftalık kotalarını, verilecek randevuya göre haftanın herhangi bir gününde çayını toplayarak toplu olarak satmasını sağlayacak. Üretici her gün çay alım yerine gelmektense ayda 3-4 gün gelerek çay kotasının tamamını satmış olacak. Böylece zaman zaman sürgün dönemi başlangıcında yaşanan sıkıntılar, alım yerlerindeki istenmeyen görüntüler ve meydana gelen aksaklıklar bu sistemle en aza indirilecek.”
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2013, 11:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73