banner72

CHP Ardeşen Teşkilatı, Kadınlar Gününü Kutlayacak!

Cumhuriyet Halk Partisi Ardeşen İlçe Başkanı Rauf Kemal Ural, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Münasebeti İle Özel Bir Program Hazırladıklarını ve Bütün Hanımların Bu özel programa davet ettiklerini söyledi.

CHP Ardeşen Teşkilatı, Kadınlar Gününü Kutlayacak!

CHP DÜNYA KADINLAR GÜNÜNÜ KUTLUYOR

Bilindiği üzere, 1857 yılında Amerika da dokuma sektöründe çalışan 40 bin kadının başlatmış olduğu direnişin, kanlı bir şekilde bastırılması olayı üzerine 1910 yılından beri 8 Mart günü dünya emekçi kadınlar günü olarak kutlanmaktadır. Kadınlar bu direnişte, çalışma koşullarının düzeltilmesi talebi ile emeklerinin sömürülmesine karşı koymuşlardır. Bu direniş 129 kadının katledilmesi ile sonuçlanmıştır. Ancak bu olay, kadınların dayanışması ve bir takım haklarının alınması yönündeki mücadelelerini daha örgütlü bir şekilde yapmalarına sebep teşkil etmiştir. Ülkemizde ise bu kutlama ilk defa Cumhuriyet döneminde 1921 yılında yapılmıştır.

Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK için Anadolu kadını çok önemlidir. Onların Kurtuluş Savaşı sırasında cephe gerisinden vermiş oldukları lojistik desteği hiçbir zaman unutmamıştır. O nedenle kadınlarımızı her türlü erkek baskısından kurtaracak onları çağdaş yaşama eklemleyecek birçok yasal düzenlemelerin yapılmasına öncülük etmiştir. Bunlardan en önemlisi bilindiği üzere kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının tanınmasıdır. Bu  kanunun dünyanın en modern ülkeleri diye adlandırılan bir çok ülkeden bile daha önce çıkartılmıştır. Örneğin  Fransa da 1945, İtalya da 1947, Japonya ve Arjantin de 1976 yılında tanınan seçme ve seçilme hakkı Ülkemizde 1934 yılında verilmiştir.

Peki ,  günümüzde kadınlara verilen önem hangi düzeydedir. Gün geçmiyor ki kadına şiddet uygulanmasın. Namus ya da Töre bahanesi ile katledilmesin. Bazı Siyasi Partilerin toplantıları bile haremlik -selamlık ayrımı düzeni içinde yapılıyor. Kadın- Erkek ayrımı ülkeyi  yönetmek  talebi ile siyaset yapan bir kısım partilerimizin ana gündemi haline geldi.

Partimizin kurucusu ve ilk Genel Başkanı Mustafa Kemal in, kadınlarımız hakkında söylediği şu veciz sözü ne kadar anlamlı değilimi! “Dünyada hiçbir Milletin Kadını; BEN DAHA ÇOK ÇALIŞTIM. MİLLETİMİ KURTULUŞA VE ZAFERE GÖTÜRMEKTE ANADOLU KADINI KADAR EMEK VERDİM DİYEMEZ”

Cumhuriyet Halk Partisi Ardeşen İlçe örgütü olarak 8 Mart Cuma Akşamı Kahyaoğlu Düğün Salonunda Kadınlarımıza olan saygımızı vurgulamak adına bir etkinlik düzenledik. Tüm kadınlarımızı bu etkinliğe davet ediyoruz.

Dünya Kadınlar günü tüm kadınlarımıza kutlu olsun.

R.KEMAL URAL

CHP İLÇE BAŞKANI

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2013, 23:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73