banner72

CHP’nin Ardeşen’deki Paneline Yoğun İlgi!

CHP Ardeşen İlçe Başkanlığı tarafından Uğur Mumcu’nun anınınsa düzenlenen ”TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR” paneli yüzlerce kişinin katılımıyla yapıldı.

CHP’nin Ardeşen’deki Paneline Yoğun İlgi!

Cumhuriyet Halk Partisi Ardeşen İlçe Başkanlığı tarafından Uğur Mumcu anısına düzenlenen ve konuşmacı olarak Prof.Dr.Necdet Basa’nın katılmış olduğu “Türkiye Nereye Gidiyor” konulu  panel düzenlendi.

Düzenlenen panele CHP Rize İl Başkanı Mehmet H.Aslankaya ve İlçe Başkanları,Ardeşen’deki Sivil toplum örgütlerinin temsilciler,Mahalle ve Köy Muhtarları ve 500’e yakın vatandaş katıldı..

Açılış ve saygı duruşunun ardından CHP İlçe Başkanı Rauf Kemal Ural panelin açış konuşmasını yaptı.

Başkan Ural, Uğur Mumcu’nun yaşam öyküsünü ve Mumcu’nun  yazmış olduğu sayısız makalelerden birisini okuyarak Uğur Mumcu’yu  anmak için bu paneli düzenlediklerini söyledi.. Panele katılımın yüksek olmasından dolayı mutlu olduklarını söyleyen ve bu yüzdende katılanlara teşekkür eden Ural,Uğur Mumcu’nun yazdıklarıyla bu gün bile ışık tuttuğunu,ve onun yaşamını feda ettiği düşüncelere kendilerinin de  sahip olduğunu ve bu konudaki mücadelelerini sürdürdüklerini ve bu amaçla da “TÜRKİYE NEREYE GİDİYOR” sorusunu ve sorununu tartışmak için bu konuda ciddi çalışmaları bulunan ve Ardeşen’li olan Necdet Basa’yı davet ettiklerini söyledi.


Bu konuda farklı dönemlerde de bu tür bilgilendirme toplantıları yapacaklarını söylesen Ural konuşmasını Prof.Dr.Necdet BASA’ nın yaşam öyküsünü okuyarak tamamladı.

İlçe Başkanı Kemal Ural’ın ardından söz alan CHP Rize İl Başkanı Mehmet H.Aslankaya’da yapmış olduğu konuşmada “Ülkede bir korku imparatorluğu kurulduğunu, kendilerine düşenin de  yaratılmak istenilen bu korku imparatorluğu karşısında korkmadan yılmadan konuşmak ve mücadele etmek olduğunu” söyledi.

 “”ÜLKEMİZ EMPERYALİSTLERİN POST-MODERN SALDIRISI ALTINDADIR”

Panele konuşmacı olarak katılan Prof.Dr.Necdet Basa yaptığı konuşmada Osmanlı İmparatorluğunun yıkılış süreçlerinden başlayıp günümüze kadar yaşananları anlatarak geleceğe dönük öngörülerde bulundu.

Yaklaşık olarak 3 saat süren panelde dinleyicilerin salonu terk etmeden sonuna kadar dinlemeleri dikkat çekti.

Prof.Dr.Necdet Basa yaptığı konuşmada küreselleşmeyi yaratan gelişmiş ülkelerin küreselleşme ile ilgili bir takım konular kendi ülkelerine gelince buna karşı çıktıklarını, özelleştirmeyi başka ülkelerine dayatanların kendi ülkelerinde yabancıların şirket alımlarına engel olduklarını söyleyen BASA,24 Ocak kararlarının ve 12 eylül sürecinin Türkiye’ye dayattığının, sanayileşmeyin, üretmeyin, sadece 3 T ile uğraşın ve bunlarında Tarım,Ticaret ve Turizm olduğunu söyledi.

BASA, 194’lı yılarda Uçak yapıp bunları yurt dışına satan ve hatta denizaltı yapımına başlayan Türkiye’nin bu çalışmalarının engellendiği ve yerli sanayinin yani üretime dönük gelişmenin önünün kesildiğini ve dışarıya bağımlı bir Türkiye yaratılmaya çalışıldığını söyledi.

“DEVLETİN EKONOMİDEKİ PAYININ YÜKSEK OLDUĞUNU,KAMU ÇALIŞANLARININ SAYISININ YÜKSEK OLDUĞU YALANIYLA KAMU KURUMLARINI TASFİYE ETTİLER.”

Basa “Ülkemizde yıllarca Devletin ekonomideki payının yüksek olduğunu söyleyerek halkımızı aldattılar. Aynı şekilde kamu da çalışan insan sayısının fazla olduğunu söyleyerek halkın özelleştirmelere karşı olabilecek tepkilerini engellediler.

Oysa ki ; Devlete çalışan memur sayısı

Türkiye’de her 3 kişiden 1 kişi devlete çalışırken, bu oran ABD 13 kişide 1,Hollanda’da 19 kişi de 1,İspanya’da 20 kişi de 1,Kanada’da 12 kişide 1’ dir.

Devletin kamu da ki oranlarına gelince;

Türkiye’de kamunun(devletin)ekonomideki payı % 26,6 iken bu oran;

ABD’de % 33,Almanya’da % 50,Avusturya’da % 50,Fransa’da %54,İngiltere’de % 41 dir.

Bu rakamlar bile ülkemizde bu konuda söylenenlerin ne kadar gerçeğe uzak olduğunu ve halkımızın yıllarca nasıl kandırıldığını göstermektedir.”dedi.

“ARAP BAHARI DENEN DOLARININ EGEMENLİĞİNİN SÜRDÜRÜLMESİDİR…”

Konuşmasında ortadoğu’da yaşanan süreçlere de değinen Basa”Doların rezerv para olarak ilan edilmesinden bu yana ticaretin para birimi dolar olmuştur. Dolarınız olmadan petrol satın alamazsınız. Saddam, petrolünü Euro’yla satmaya karar verdiği için öldürüldü. Irak işgal edildi. Amaç dolarının egemenliğini sürdürmektir. Libya kendi ülkesinde yabancıların egemenlik kurmasına karşı çıktığı için Kaddafi öldürüldü. Arap baharı,yazı,kışı denen aslında ABD’nin dolar egemenliğini sürdürmesi çalışmasıdır.

Konuşmasında yaşanan tüm süreçlerle ilgili ayrıntılı açıklamalar da bulunan Prof. Dr. Necdet BASA,Türkiye’nin 21.yüzyıla damgasına vurabilecek potansiyele sahip olduğunu bunun içinde;

“1-Türkiye Cumhuriyeti terörü ortadan kaldırarak İç  barışını sağlayacak yöntemleri bulmak

zorundadır.

2-Türkiye Cumhuriyeti, dini siyasete alet ederek din bezirganlığı yapanların samimi, inanan insanlarımızın iyi niyetlerini kullanmalarını engelleyecek çalışmaları yapmalıdır.

3-Türkiye Cumhuriyeti gelir dağılımını düzeltecek çalışmaları bir an önce yapmalıdır.

Eğer Türkiye bu üç konuyu çözerse 21.yüzyıla damgasını vurur” dedi.

Konuşmasının geri kalan kısmın da ,iç politikada yaşanan gelişmeler, devletin yapısının değiştirilmesi, Danıştay’da ve diğer kurumlarda yaşanan gelişmeler ve herkesin gözü önünde yaşananların sonunda, toplumda nereye gidiyoruz, neler oluyor, bu iktidar ülkeyi nereye götürüyor gibi kaygıların olduğunu, oluştuğunu, fakat ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyetinin Atatürk’ün çizdiği yolda yoluna devam edeceğini söyleyen BASA konuşmasını Churchill’in Hitler orduları için söylemiş olduğu bir sözle tamamladı.

“HİTLER’İN ORDULARI YENİLECEKTİR”.

Prof.Dr:Necdet Basa,2.Dünya savaşı sırasında Hitlerin ordularını Avrupa’yı yakıp yıktığı bir dönemde İngiltere Başbakanı Churchill’in “Alman orduları yenilecektir. Çünkü alman orduları generaller tarafından değil bir ONBAŞI tarafından yönetilmektedir”  sözünü aktararak “ben bu sözü birilerine mesaj olsun diye değil tarihin akşını anlatmak için söyledin” dedi…

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2013, 15:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73