banner72

Dağcılara Önemli Uyarı

Çığ Düşmelerine Karşı Dikkat

Dağcılara Önemli Uyarı

Doğu Karadeniz’in Yüksek Yaylarında Karların Erimeye Başladığı Bu Mevsimde Çığ Riski Olan Ortamlardan Uzak Kalınmalı Uyarıları Yapılıyor.
Doğu Karadeniz Doğa Sporları Kulübü (DOKADAK) Başkanı Sabri Aslışen, ''Doğu Karadeniz'in özellikle yüksek bölgelerinde ki yaylalarında ve mezralarında karların erimeye başladığı mevsime girdik. Dağcılar çığ riski olan ortamlardan muhakkak uzak kalınmalı'' dedi.

http://www.lazhaber.com/resim_galeri/dagcilar.JPG


Aslışen, yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde son yıllarda ani değişen hava koşulları ve küresel ısınmanın etkisiyle çığ tehlikesinin kat kat arttığını belirtti. Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Zigana Dağı'nda 25 Ocak'ta çığ düşmesi sonucu 10 dağcının yaşamını yitirdiğini anımsatan Aslışen, ''Bu tür üzücü olayların yaşanmaması için karla kaplı dağ ve yüksek yaylalara düzenlenen günübirlik gezi veya kamp faaliyetleri, muhakkak dağcılık eğitimi almış kişilerle birlikte yapılmalıdır. Ayrıca yapılacak faaliyet öncesi, faaliyet yeri ve katılan kişi sayısı o bölgedeki Kaymakamlık ya da Jandarma Komutanlığı'na bildirilmelidir. Böylece olası durumlarda yer tespitinin yapılması ve olay mahalline daha çabuk ulaşılması sağlanmış olacaktır'' dedi.  Doğu Karadeniz'de karların erimeye başladığını kaydeden Aslışen, şu uyarılarda bulundu:  ''Doğu Karadeniz'in özellikle yüksek yaylarında karların erimeye başladığı mevsime girdik. Çığ riski olan ortamlardan muhakkak uzak kalınmalı, daha önce çığ oluşan yerlerden geçme zorunluluğu doğduğu an muhakkak birer kişi olacak şekilde kontrollü geçilmelidir. Çığ bölgesi riski olan yerlerde sessizliğin korunması gerektiği unutulmamalı. Karlı alanda yürüyecekler için havanın ısınmadığı, kar tabakasının sert olduğu zaman tercih edilmelidir.'' Dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2010, 22:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73