banner72

Deniz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü Kutladı!

Karadeniz Medya Mensupları Derneği Başkanı Saltuk Deniz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü ile ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Deniz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü Kutladı!

İşte Deniz’in O Açıklaması;
10 Ocak 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında iyileştirmeler getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi üzerine yasayı protesto etmek için,9 gazete patronu 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar.

Gazete sahiplerinin boykot kararına karşı çıkan gazeteciler yürüyüş yaparak tepkilerini oyaya koydular bir araya gelerek BASIN adı altında kendi gazetelerini çıkartarak 11-12-13 Ocak 1961 tarihinde yayımladılar.

Bu tarihten sonra 10 Ocak tarihi  önce ”Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başlandı.

12 Mart 1971 muhtırasından sonra gazetecilerin çalışma haklarında meydana gelen kısıtlamalar nedeniyle 10 Ocak “Bayram” olmaktan çıkarıldı ve ”Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya başladı.

Çalışan gazetecilerin örgütlü mücadelesi sonucunda kutlanmaya başlayan “Çalışan Gazeteciler günü” bugünde gene ne yazık ki çalışan gazetecilerin sorunlarının giderek artığı bir dönemde kutlanıyor.

Ülkemiz  gazeteci tutukluğunun en yüksek olduğu ülkelerden birisidir. Çalışan gazetecilerin sendikalaşması,(özellikle yerel basında çalışan)  iş güvenlikleri, ekonomik ve sosyal haklarının korunması ve geliştirilmesi konularındaki sorunlar gene aynı şekilde devam etmektedir.

Basın sektöründeki sahiplilik ilişkileri ”ana tema gazetecilik” olma olgusundan çıkmıştır.

“olmuş olanı” ,”olmakta olanı” “olayların arkada yüzlerini” olduğu gibi aktarmaktan “kitlelerin yönlendirilmesi” durumuna geçiş olmuştur.

Yerel gazetelerde çalışan gazeteci arkadaşlarımızın sorunları çok daha acil ve sıkıntılıdır.

Yerel basında çalışan arkadaşlarımız, İş güvenliği olmadan, kurumsal saygınlıkları korunmadan ve daha çok saldırıya ve müdahaleye açık bir şekilde çalışmalarını sürdürmekte ve ekonomik yönden de ciddi sıkıntılar çekmektedir.

Tüm bu sorunların çözülmesi için aynı 1961 yılında olduğu gibi çalışan gazetecilerin örgütlülüklerini ve dayanışmalarını artırarak sorunlarının çözülmesi için mücadele etmeleri gerekmektedir.

Ulusal ve yerel basın da görevde bulunan ve her şeye ve herkese karşın vatandaşın bilgilenme hakkını sağlamak için emek veren, araştıran, araştırdıklarını yazmak için mücadele eden eden çalışan gazeteci arkadaşlarımızın 10 Ocak gününü kutlarız.

Saltuk DENİZ
Karadeniz Medya Mensupları Derneği Başkanı

10 OCAK DÜNYA ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.

Basın deyince, gazeteler, televizyonlar, radyolar, dergiler ve yazılı haber bültenleri aklımıza gelir değil mi? organları olmasaydı Edirne'deki veya Kars'taki bir olaydan nasıl haberimiz olabilirdi? Hatta "Dünya Kupası" maçlarını anında izleyebilir miydik? Peki, ülkemizden binlerce kilometre uzakta olan Avustralya'daki veya Almanya'daki bir olaydan hiç haberdar olabilir miydik?

Dünya'da ve ülkemizde yaşanan olaylardan basın-yayın organları aracılığıyla çok kısa bir süre sonra haberdar oluruz.

Gazeteciler Günüyle, basın organlarının yayın yapma ve halka bağımsızca haber verme özelliğine dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2013, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73