banner72

Dilsiz kaval vazgeçilmez oldu

Çamlıhemşin`de ilerlemiş yaşına rağmen Dilsiz Kaval Kültürünü yaşatmaya çalışan Osman Kurkut ,kavalını yanından ayırmıyor.

Dilsiz kaval vazgeçilmez oldu
Tarihi Orta Asya Balasağun Türk kültürü dönemlerine dayanan Dilsiz Kaval kültürü Çamlıhemşin`e bağlı Dikkaya köyü`nde yaşatılıyor.
Teknolojinin getirdiği yenilikler ile kaybolmaya yüz tutmuş bir çok müzik aletlerinden biri olan Dilsiz kaval Çamlıhemşin`e bağlı Dikkaya Köyü`nde ikamet eden Osman Kurkut (62) tarafından yaşatılmaya çalışılıyor.
DİLSİZ KAVAL ONUN VAZGEÇİLMEZİ
Köy sakinlerinin Kavalcı Osman amca diye tanıdığı Kurkut, ilerlemiş yaşına rağmen Dilsiz kavalını yanından ayırmıyor.
Kurkut dilsiz kaval`ı anlatırken ``Anadolu insanının üzerinde unutulmaz apayrı bir yeri olan kaval, yüzyıllar boyunca duyguların dile getirilmesinde vazgeçilmez bir parça olmuştur. Anadolu insanı için adeta Dilsiz kaval kutsal bir alettir ve onun sesi apayrı bir hava önem taşır. Yurdumuzun her yerinde zevkle çalınıp dinlenen en hissi nefesli çalgılarımızdandır. 30 ile 80 cm. arasında çok çeşitli boylarda olanları vardır. Yapımında, ardıç, gürgen, şimşir, meşe, ıhlamur gibi sert ağaçlar tercih edilir. En makbul olanı erik ağacından yapılanıdır. Ayrıca kamış ve pirinç gibi madeni alaşımlardan yapılanları da vardır.``dedi.
YETKİLİLERİN BU KÜLTÜRE SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR
Dilsiz kaval kültürünün yaşatılması gerektiğini belirten Kurkut `` Bu kültürümüzü gelecek nesillerimize aktarmamız gerekiyor. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş bu tür çalgılara sahip çıkıp yaşatmak bizim gibilere görevdir. Ben bu görevimi yaptığımıa inanıyorum.Yetkililerin de bu kültüre sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum.`` dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2013, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73