Dört Türk rehine yurda dönüyor

Kerkük’te rehin tutulan 44 kişilik grup içinde bulunan dört Türk vatandaşı kurtarıldı.

Dört Türk rehine yurda dönüyor
Irak’ta alıkonulan 44 kişilik grup içinde bulunan dört Türk vatandaşının, dün Türkmen güçlerince kurtarıldığını belirten Dışişleri kaynakları, söz konusu dört vatandaşın pazar günü Türkiye’ye getirileceklerini duyurdu.

Kerkük’te rehin tutulan 44 kişilik grup içinde bulunan dört Türk vatandaşın, Türkmen emniyet güçleri tarafından kurtarıldığı ve şu an Erbil’de güvenli bir bölgeye taşındıkları kaydedildi. Dışişleri kaynaklarının belirtiğine göre, söz konusu dört Türk vatandaş, önümüzdeki pazar günü yurda dönecek. Kimlikleri hakkında malumat paylaşmayan kaynaklara göre, Irak’ta alıkonulan Türk vatandaşların hiçbirisinde hayati tehlike söz konusu olmadığını söyledi.

IŞİD’in Bağdat’a yönelmesinde bir ivme yaşandığına dikkat çeken Dışişleri kaynakları, bu aşamada Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’ne yönelik herhangi bir tehdidin olmadığından söz etti. Telafer şehrinin yüzde 70’inin IŞİD’in kontrolünde olduğunu ifade eden kaynaklar, Türk vatandaşların Irak’tan tahliyesi konusundaki kolaylaştırıcı tedbirleri anlattı. Türkiye’nin, ABD ile yakın koordinasyon içinde olduğunu sözlerine ekleyen Dışişleri kaynakları, ABD’nin bölgeye bir askeri operasyonun şu anda masada olmadığını belirtti. Kaynaklar, son olarak Irak’tan Türkiye’ye bir göç dalgası beklemediklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2014, 01:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER