banner72

Düğümü Yılmaz Çözecek

DP'yle Anavatan'ın birleşmesinin ardından TBMM’de DP sıralarına geçen Rize Milletvekili, eski Başbakan Mesut Yılmaz, cumartesi günü İzmir'e gidecek. Yılmaz'ın çözüm görüşmelerinde bulunulacağı öğrenildi.

Düğümü Yılmaz Çözecek

DP’yle Anavatan’ın birleşmesinin ardından TBMM’de DP sıralarına geçen Rize Milletvekili, eski Başbakan Mesut Yılmaz, cumartesi günü İzmir’e gidecek. Ege Karadenizliler Federasyonu’nun, Fuar İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği “Türkiye’nin bugünü, yarını” konulu konferansa konuşmacı olarak katılacak olan Yılmaz’ın, birleşmenin ardından iki partinin İzmir il yönetimleri arasında yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak amacıyla partililerle de görüşeceği öğrenildi.

DP Genel Merkezi’nden gelen kongre takvimi, aday listeleri henüz kabul edilmeyen ANAVATAN isyan bayraklarını açtı. Eski İl Başkanı Süral Yahşi, “Bu birliktelik ölü doğacak” diyerek, ipleri kopardı.

DP ve ANAVATAN 31 Ekim 2009 tarihinde merkez sağda birlik adına nikah mamasına oturdu ancak il ve ilçe örgütlerinde şiddetli geçimsizlik var.  Merkez sağın tavanında yaşanan birliktelik, tabana yansımadı. Tüzük gereği DP il ve ilçe yönetimlerine katılması gereken ANAVATAN teşkilatları yaşanan sorunlar nedeniyle dört aydır bu bütünleşmeyi gerçekleştiremedi. DP Genel Merkezi’nden gelen kongre takvimi ANAVATAN için bardağı taşıran son damla oldu. Kapatılan ANAVATAN’ın İl Başkanı Süral Yahşi, il yönetim kurulu üyeleri ve ilçe başkanlarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında isyan etti. Birleşmenin sağlanabilmesi için genelge gereği iki partinin il ve ilçe yönetimlerinin fazla olan sayıya göre birleşmesi gerektiğini öne süren Yahşi, iki ay önce  41 kişilik il yönetim kurulu ile ilçe yönetimlerini Genel Merkez’e gönderdiğini ancak işleme konmadığını öne sürdü.

LİSTELER GÖNDERİLMEDİ

Yahşİ, DP İzmir İl Başkanı Fatih Dalan’ın il ve ilçe yönetim kurulu  listelerinin kendisine gönderilmesini istediğini belirterek, şöyle konuştu: “Genelgeye göre benim muhatabım Genel Merkez. Dalan, bizden 28 kişi istiyor oysa benim yönetimimde 41 kişi var. Genel merkez kongre takvimi göndermiş, ‘29 Mart’a kadar üyelikleri güncelleyin’ diyor. Bizim üyeliğimiz daha resmileşmemişken neyi güncelleyeceğiz. Bu kongre takvimi ANAVATAN’a kurulan bir tuzaktır. Bu birleşmenin ölü doğacağını düşünüyoruz, bu kurallarla oynanırsa bu oyunun içinde yokuz. Bizim de bir tahammül sınırımız var. Eğer zorlanırsa sonu her iki parti için de hüsran olur. İki yönetimin birleşmesi için yapılan toplantılara iki kez gittim ikisine de Dalan gelmedi. Ortada eşitlik yok.”

TOPLANTILARA KATILMAYIN

Yahşi, İzmir’de DP tarafından düzenlenen etkinliklere formalite gereği davet edildiklerini ne sürerek, ANAVATAN teşkilatlarına “DP tarafından düzenlenen hiçbir etkinliğe katılmayacaksınız” talimatı verdiğini söyledi. Yahşi, bu talimatın gerekçesini şöyle açıkladı: “Toplantılara gidiyoruz, protokol sıralarında yokuz ya da ismimiz anons edilmiyor. Yani yok sayılıyoruz. O zaman neden çağırıyorsunuz? Bizim üzerimizde üstünlük kurmaya kalkıyorlar. Bu teşkilatları size ezdirmem. Sanmayın ki patlarsak 20-30 kişi oluruz, Kiraz’dan Kınık’a kadar bir oluruz. Biz birlik ve bütünlük içinde hareket eden bir teşkilatız.” 

MESUT YILMAZ İZMİR'E GİDİYOR

Mesut Yılmaz, Ege Karadenizliler Federasyonu’nun Kültürpark İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği “Türkiye’nin bugünü, yarını” konulu konferansta konuşacak. Yılmaz’ın birleşme sonrasında iki partinin il yönetimleri arasında yaşanan sıkıntılara çözüm bulmak amacıyla görüşmelerde bulunacağı da öğrenildi. Birleşmeden önce 41 il yönetim kurulu üyesi olan Anavatan’la, 28 il yönetim kurulu üyesi bulunan DP, yeni listedeki sorununu bir türlü aşamamıştı.

DP İl Başkanı Fatih Dalan, Yılmaz’a İzmir programı sırasında eşlik edeceğini söyledi. Dalan, “Her türlü isteğini yerine getirmeye çalışacağız. Yönetim kurulu sorunu bizimle ilgili değil. Eski ANAP İl Başkanı Süral Yahşi, 28 kişilik yönetim kurulu listesini sunacak. Ben de onaylayarak Ankara’ya göndereceğim. Sorun çözülmüş olacak” dedi. Yahşi ise sıkıntıyı tüm yönleriyle ve belgeleriyle kamuoyuna sunacaklarını ifade etti.


Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2010, 15:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73