banner72

Dünden Bugüne Borçka

Borçka Halk Eğitim (HEM) Müdürü Yusuf Bülbül, dünden bugüne Borçka'yı anlatan ve içerisinde 125 nostalji resim yer alan bir kitap çıkardı.

Dünden Bugüne Borçka

Ziya Akyıldız'ın Haberi - 1967 yılında, Artvin’in Borçka İlçesinde doğan, İlk, Orta, Lise tahsilini aynı ilçede tamamlayan. 1984 Yılında Ankara Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Teknoloji Eğitimi Bölümünü kazanan, (Endüstriyel Sanatlar Yüksek Öğretmen Okulu) 1988 yılında mezun olan, Aynı yıl Yozgat Saraykent İlköğretim Okuluna Teknoloji Tasarım Öğretmeni olarak atanan şimdiki HEM Müdürü Yusuf Bülbül, üç yıl kadar aynı yerde görev yaptı.

http://www.08haber.com/userfiles/image/dundenbuguneborckaB_1.jpg

1991 yılında Borçka Cumhuriyet İlköğretim Okuluna naklen atandı. Borçka Atatürk İlköğretim Okulunda dört yıl müdür yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra 1996 yılında Borçka Şehit Savaş Gedik Lisesi Müdür Yardımcılığı görevinde 9 yıl çalıştı ve 2005 yılında Borçka Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğüne atandı.

http://www.08haber.com/userfiles/image/dundenbuguneborckaB_2.jpg

Halen aynı görevine devam eden Bülbül, ‘Ah resimlerin dili olsa’ adlı sergisinde, topladığı siyah beyaz eski resimler büyük ilgi görmüştü. 1925 tarihini anlatan resim sergisi dönemin Artvin Valisi Orhan Kırlı’yı da hayran bırakmıştı. Borçka Tekbaş Düğün Salonu’nda açılan siyah beyaz resimler ve geçim kaynağı ekmek teknesi kayık büyük ilgi görmüştü.

http://www.08haber.com/resimler/haber/dundenbuguneborckaB.jpg

Açılan sergilerin büyük ilgi görmesinden sonra Bülbül, eski fotoğraflarla borçkayı anlatan bir kitap çıkarmaya karar verdi. Projesini hayata geçiren ve yayınlanan nostalji kitapta 1925 ve 1996 yılları arasını anlatan Borçka’nın kültürünü ortaya koyan resimler yer alıyor. Kitabın içerisinde kadınların el hızarıyla tahta biçmeleri, merhum işadamı Sakıp Sabancı´nın Artvin ziyaretinde sazlı sözlü karşılanması, dönemin Başbakanı merhum İsmet İnönü’nün kayıkla Borçka Perçinli Demir Köprüsü’nü açmaya gelmesi, İnönü’nün  kayığının kuma saplanması, gibi resimler yer alıyor.


Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 14:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73