banner72

Elma Ağacı `Meyve` Verdi‏

Çamlıhemşin`de yalancı bahar elma ağaçlarının meyve vermesine neden oldu.

Elma Ağacı `Meyve` Verdi‏
 Rize`nin Çamlıhemşin ilçesi`nde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle elma ağaçları şubat ayında meyve verdi.
 
Yurt genelinde birçok bölgede soğuk hava etkili olurken, Çamlıhemşin`de yalancı bahara aldanan elma ağacı meyve verdi. Meyveyi gören Dikkaya Köyü muhtarı Kemal Kus Çamlıhemşinhaber.com muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede kış şartlarının normallerin üstünde sıcaklıkla geçtiğini belirterek, sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini söyledi.
 
ELMALARDAN İKRAM BİLE EDİYORUZ!

İlçede normal şartlarda ağaçların şubat ayında meyve vermesinin imkansız olduğuna dikkati çeken Kus ``Elma ağaçlarının meyve vermesi ve yenilecek kadar büyümesi, bizleri şaşırttı. Bugüne kadar böyle bir şey görmemiştik. Ağaçların meyve verdiğini duyanlar kendi gözleriyle görmek için buraya geliyor. Zaman zaman elmalardan ikram ediyoruz`` diye konuştu.

ELMA AĞAÇLARI YALANCI BAHARA ALDANDI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü`nde görevli ziraat mühendisleri ise ağaçların çevresel faktörlerden ve iklim şartlarından etkilenerek erken çiçek açtığını belirterek, ``Yağışların ardından sıcak geçen kış günleri, bitkileri şaşırtıp erken uyandırdı. Elma ağaçları da yalancı bahara aldanıp çiçek açmış ve meyve vermiş`` şeklinde konuştu.

Ekolojik şartlarla mevsimlerde zaman zaman değişimler yaşandığını vurgulayan zıraat muhendiseri, ağaç ve bitkilerin de etkilenebildiğini kaydetti.



 
 
Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2013, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73