banner72

Gerçek araçtan farkı yok

Geçen yıl ahşap malzeme kullanarak otomobil yapan mobilya ustası Mustafa Kaya, ikinci ahşap aracının da yapımını tamamladı.

Gerçek araçtan farkı yok
Köprübaşı İlçesi Beşköy Belediye Başkanı AK Partili Yahya Narmanlı’nın beldenin ismini daha iyi duyurmak amacıyla sipariş vermesi üzerine yaklaşık 2 ay önce çalışmaya başlayan Kaya, cip görünümlü ahşap aracın yapımını tamamladı. Kullanılmayan 1992 model bir kamyonetin şasesi üzerine gürgen ağacı kullanılarak yapılan 5 vitesli benzinli araç, 105 beygir motoruyla saatte 140 kilometre hıza ulaşıyor ve 1 depo yakıtla 400 kilometre yol alıyor. 

GERÇEK ARAÇTAN FARKI YOK

Geçen yıl da ahşap otomobil yaptığını hatırlatan ve ahşap araç üretiminde daha iyi yerlere gelmeyi hedeflediğini dile getiren mobilya ustası Mustafa Kaya, birinci sınıf fırınlanmış gürgen kullanarak yapımını tamamladığı arac 2 ayda tamamladığını anlattı. Kaya, "Aracın ahşap dış kısmını vernikledik. Navigasyon, ekranlı teyp ve hava yastığı gibi eksikleri de en kısa zamanda tamamlayacağız. Önümüzdeki yıllarda değişik araç planlarımız var. Önümüzdeki sene sportif araç yapmayı düşünüyorum" dedi.

"AMAÇ BELEDİYENİN İSMİNİ DUYURMAK, TANITMAK"

Aracı teslim alan Beşköy’ün Ak Partili Belediye Başkanı Yahya Narmanlı da, beldeyi turizm konusunda her açıdan daha iyi tanıtmak amacıyla ahşap arabanın yapılmasını istediğini belirterek, "Ustanın eline sağlık. Araç muhteşem oldu. Mustafa ustanın ağaçtan yapamayacağı bir şey yok. Bundan sonra da başka modeller yaptırarak beldenin isminin duyurulmasına çalışacağız" diye konuştu. Başkan Narmanlı daha sonra, teslim aldığı 61 FTH 1453 plakalı aracın test sürüşünü yaptı. Ahşap araç İstanbul’da, ‘Trabzon Günleri’ etkinliğinde sergilenecek.
Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2013, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73