Google’da ne aradık?

Türkiye'deki internet kullanıcılarının son 6 ayda arama motoru Google'da hangi kelimeleri aradıkları belirlendi.

Google’da ne aradık?
Google verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'deki internet kullanıcıları, son 6 ayda arama motoru Google'da en çok ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘Google’, ‘sahibinden’, ‘e okul’, ‘face’, ‘hotmail’, ‘haber’, ‘mynet’ ve ‘milliyet’ kelimelerini aradı. Ülke genelinde 2014'te Google'da yapılan aramalarda en büyük yükseliş gösteren kelimeler ise ‘seçim sonuçları’, ‘dailymotion’, ‘izlesene’, ‘düğün dernek’, ‘eokul’, ‘yabancı dizi izle’, ‘med cezir’, ‘yandex’ ve ‘milli piyango’ oldu.

Türkiye genelinde ’sağlık’ kategorisinde ‘Bursa’ ilk sırayı alırken, bunu ‘SGK’ ve ‘randevu’ kelimeleri takip etti. Aynı kategoride en büyük çıkışı ise ‘yeşil kahve’, ‘kızıl elma’ , ‘likeme’, ‘kalp ağrısı’ ve ‘ibrahim saraçoğlu’ kelimeleri gösterdi.

‘Seyahat’ kategorisindeki aramalar incelendiğinde, ‘THY’ ilk sırada bulunurken, bunu ‘uçak’, ‘İstanbul’, ‘uçak bileti’, ‘Pegasus’, ‘bebek’ ve ‘anadolu’ izledi. Söz konusu dönemde bu kategoride en büyük çıkışı gösteren aramalar ise ‘hazelbebek’ ve ‘ebebek’ oldu.

Aynı dönemde dünya genelinde en çok ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘Google’, ‘Hotmail’, ‘film’, ‘video’, ‘outlook’, ‘song’, ‘translation’, kelimeleri aranırken, Google'da dünyada en çok yükselen aramalar ‘aeat’, ‘game of thrones’, ‘e okul’, ‘iphone 6’, ‘www.facebook.com login’, ‘nba’, ‘milli piyango’ şeklinde gerçekleşti.

En çok ‘Galatasaray’ arandı

‘Spor’ kategorisi incelendiğinde, bu dönemde en çok aranan kelimeler sırasıyla, ‘lig’, ‘Galatasaray’ ve ‘ligtv’ olurken, bu alanda en çok çıkış gösteren aramalar ‘chelsea-galatasaray maçı’, ‘chelsea galatasaray’, ‘ak parti’, ‘osm’, ‘chelsea’ oldu.

‘İnternet’ kategorisinde ‘Google’, ‘Twitter’, ‘Hotmail’ ve ‘MSN’ aramalarda ilk sırada yer alırken, ‘Gayrimenkul’ alanında ise ‘sahibinden’, ‘milliyet’ ve ‘emlak’ sıralaması oluştu.

Hangi ay ne arandı, en çok çıkışı ne yaptı?

Son dönemde Google'daki aramalar aylık periyotlar halinde ise şu şekilde gerçekleşti:

- 1 Ocak-1 Şubat: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘google’ en çok aranan kelimeler, ‘arkadaşım hoşgeldin’, ‘recep ivedik 4’, ‘takdir teşekkür hesaplama’ en çok çıkış yapanlar.

- 1 Şubat-1 Mart: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘google’ en çok arananlar, ‘seçim sonuçları’, ‘survivor’, ‘recep ivedik 4’ en çok çıkış yapanlar.

- 1 Mart-1 Nisan: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘Face’ en çok arananlar, ‘seçim sonuçları’, ‘dailymotion’, ‘izlesene’ en çok çıkış yapanlar.

- 1 Nisan-1 Mayıs: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘e-okul’ en çok arananlar, ‘soma’, ‘izlesene com’, ‘dailymotion’ en çok çıkış yapanlar.

- 1 Mayıs-1 Haziran: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘e-okul’ en çok arananlar, ‘soma’, ‘takdir teşekkür hesaplama’, ‘anneler günü’ en çok çıkış yapanlar.

- 1 Haziran-17 Haziran: ‘Facebook’, ‘Youtube’, ‘e okul’ en çok arananlar, ‘berat kandili’, ‘takdir teşekkür hesaplama’, ‘eokul’ en çok çıkış yapanlar.

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2014, 15:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER