banner72

Gümrüklerde "VIP" dönemi başlıyor

İşlemler kolaylaşacak, ihracatçılar için gümrüklerde VIP dönemi başlayacak.

Gümrüklerde

Haber: Esra Helin Sayın

Dış ticarette rekabeti artırmayı ve gümrüklerde yasa dışı faaliyetleri önlemeyi amaçlayan projeler, İstanbul'da, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın da katıldığı törenle hayata geçirildi.

Yıl içerisinde gümrüklerde büyük değişim yaşanacağını kaydeden Hayati Yazıcı, ihracatçıları bekleyen değişikleri TRT Haber'de paylaştı.

"Kolay Ticaret, Büyük Türkiye"

Gümrük işlemleri, "Kolay Ticaret, Büyük Türkiye" sloganıyla hayata geçen projelerle önemli ölçüde kolaylaşacak. Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı, ihracatçı şirketlere bu amaçla Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü vermeye başladı.

"2013'te gümrüklerde büyük değişim yaşanacak"

Yeni projeyle ilgili bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, "Gümrüklerde TIR kuyruklarının olmadığı, işlemlerin bürokrasiye takılıp yavaşlamadığı bir Türkiye. İhracatçımızın gümrük işlemlerini kendi tesislerinde yaptığı bir Türkiye hedefliyoruz. 2013 yılı gümrüklerde büyük değişimlerin yaşandığı yıl olacak" diye konuştu. 

Bakanı Yazıcı projenin ayrıntılarını TRT Haber'e anlattı

Projenin ayrıntılarını TRT Haber'de de anlatan Bakan Yazıcı, şunları söyledi: 

"Ticari faaliyetlerin önünü açan, taşıma, gümrükleme giderlerini azaltan, dolayısıyla da müteşebbisin rekabet gücünü artıran bir uygulama. Ticaret erbabına VIP uygulama anlamına gelecek bir proje."

"VIP statüsü" için bazı kriterler olacak 

Ancak bu statüyü her firma alamayacak.

Bakan Yazıcı, bu konuda, "Belli kriterlere sahip olan ticari erbabın, ki bunlar güvenilir olacak. Belli bir iş kapasitesine sahip olacak, en azından o alanda 3 yıldan bu yana faaliyetini sürdürüyor olması lazım. Ayrıca 5 milyon dolarlık da bir hacmi, ticari aktiviteyi gerçekleştirmiş olması şartıyla verilmiş bir statüdür" diye konuştu.

Gümrük kapılarına gitmekten kurtulacaklar

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü'nü tamamlayıcı yeni projeler de hayata geçirildi. Yerinde Gümrük ve İzinli Gönderici statüsü tanınan ihracatçı ve nakliyeciler gümrük kapılarına gitmekten kurtulacak. 

1 Aralık 2012'de hayata geçirilen Ortak Transit projesinde ise Avrupa Birliği ülkeleriyle gümrüklerde uyum sağlayacak.

Başvurular Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Bölge Müdürlüklerine yapılabilecek.

Yetkilendirilmiş yükümlü sertifikası, düzenlendiği tarihten sonraki ilk iş gününde geçerli hale gelecek.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2013, 20:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73