banner72

Güreş Olimpiyatlardan Çıkartılamaz

Güreşin, 2020 Olimpiyatlarından çıkarılma açıklamasına bir tepkide, Uluslar Arası Fıla hakemlerinden, Gürcistan`ın, Acaristan Özerk Cumhuriyeti grekoromen güreş Antrenörü Gela Janelidze`den geldi. Rize`de gazeteci Kavalcı`ya konuşan dünyaca ünlü hakem Janelidze,

Güreş Olimpiyatlardan Çıkartılamaz
Rize’de gerçekleşen, 17-18 yaş okul sporları grekoromen güreş yarışmalarını izlemek için Grekoromen Milli Takımlar eski Antrenör yardımcısı ve Çaykurspor Antrenörlerinden Rüstem Koyucunun davetlisi olarak Rize ye gelen, Uluslar arası FILA hakemi, Acaristan Grekoromen güreş Antrenörü Güreşin, 2020 Olimpitayları temel spor dalları arasından çıkarılması kararına tepkilerini, gazeteci-yazar Bayram Ali Kavalcı’ya anlattı.

Uluslar arası Fıla hakemi, Gürcistan ve Aceristanın en ünlü hakem ve Antrenörü Gela Janelidze, “Bu karar çok yanlıştır ve haksız bir karardır. Dünya güreşinde söz sahibi ülkeler olan, Türkiye, Gürcistan, Acaristan Özerk Cumhuriyeti, Rusya, İran, Azerbaycan, ABD, Kazakistan, Japonya, Çın, Polonya, Özbekistan, Çin, Bulgaristan, Güney Kore, Ermenistan, Küba gibi daha onlarca ülke alına bu yanlış karardan biran önce dönülmesi noktasında Fılanın radikalar kararlar almasını beklemektedir. Bu karar dünya genelinde güreş severlerin ve güreş sporu yapan milyonlarının tepkisini alarak adeta güreş dünyamızda bir kaos’a neden olmuştur. Bu karardan daha fazla beklemeden hemen dönülmelidir. Olimpiyatlar kuruldu kurulalı, güreş sporu olimpiyatların içerisinde en önemli sporlardandır ve bundan böyle de olmaya devam edecektir. Olimpiyat komitesi güreş dünyasını daha fazla germeden, biran önce bu karardan geri adım atmalıdır. Güreş olimpiyat tarihi boyunca olimpiyatların en önemli ana spor branşlarından birisidir. Gürcistan’da, Acaristan’da bu karara sert tepkiler devam etmektedir. Güreş ülkelerin sevgi, saygı ve dayanışmasını birbirine kenetleyen hepimiz için önemli bir ata sporumuzdur, o nedenle olimpiyatlardan kaldırılamaz. Komşumuz Türkiye ile bizleri birbirine bağlayan önemli bağlardan biriside ikimizi içinde ata sporu olan güreşlerimizdir. Türkiye Güreş Federasyonunun güreşin olimpiyatlarda yerini koruması noktasındaki önemli açıklamalarına canı gönülden katılarak destekliyorum.” dedi.

Haber: Bayram Ali Kavalcı


 
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2013, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73