banner72

Hemşin'de 'Tulum Ustası Yetiştirme Kursu'

Tulumun başkenti Hemşin'nde yeni nesil tulum ustaları yetiştirmek amacıyla İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından kurs açılıyor.

Hemşin'de 'Tulum Ustası Yetiştirme Kursu'

Hemşin Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından "Tulum Yapma Ustası Yetiştirme Kursu" açılıyor.

Hemşin Halk Eğitim Müdürü Ömer Keskin, Tulum Yapma Ustası Kursu’na kayıt yaptırmak için tulum sevdalılarını İlçe Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne beklediklerini ifade ederek, "Asırlar boyunca horona ezgi, yolcuya yoldaş, yalnıza sırdaş, düğünde sevinç, kınada hüzün, yayla yolunda coşku, kısaca Hemşin kültüründe baş tacı olmuştur tulum. Dudaktan gönüllere nağme nağme akan sevgiyi sevgilinin gönlüne taşıyan, aşkı ve sevdayı iki dudak arasından kurtarıp horonda canlandıran, ezgide buluşturan tutkunun öteki adıdır aslında. Cemiyet hayatımızda; yerini elektronik aletler yardımıyla hazırlanmış hiç bir kültür değeri olmayan taklit ürünlerin alamayacağı tulumun unutulmaması ve yeni nesil ustaların bu sevdayı devam ettirmesi düşüncesiyle önemli bir kültür tekrar canlandırılıyor." dedi.

hemsin5.20120520000329.jpg

"Yöremiz kültüründe, tulum çalma ve tulum yapma oldukça önemli bir yere sahiptir." diyen Müdür Keskin, "Kendine has yapılış ve çalma tarzı olan ve yöre kültürümüzde müstesna bir değer olan yöresel çalgımız "tulum"un yeni kuşak ustalarını yetiştirmek amacıyla Kaymakamlığımız tarafından "Tulum Yapma Ustası Yetiştirme Kursu" açıyoruz. Buna göre ilçemizin ismi ile müsemma olmuş ve kültürümüzle bütünleşmiş olan bu kültürel değerimizin yeniden canlanması; ilçemiz, ilimiz ve bölgemizdeki yerinin korunması proje sonunda ulaşmayı arzu ettiğimiz en büyük hedefimizdir. Kültürel değerlerimizin korunması, yaşatılması, yaygınlaştırılması ve değişikliğe uğramadan gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla günlük ücret ödemeli ilçemiz Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılacak olan “Tulum Yapma Ustası Yetiştirme Kursu"  ile hem önemli bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirilecek hem de tulum yapmayı ve çalmayı öğrenmiş insanların aracılığıyla bu kültürel değerimizi elden ele, dilden dile, gönülden gönüle bozmadan geleceğe taşıyacak nesillerin yetişmesine fırsat tanımış olacağız. Tulum Yapma Ustası Kursu’na kayıt yaptırmak için tulum sevdalılarını İlçemiz Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne bekliyoruz. Konuyla ilgili Halk Eğitimi Merkezi irtibat telefon numaramız 0 464 641 27 35’dir” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2013, 12:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73