banner72

İkizdere`de emlak fiyatları fırladı

Rize’nin İkizdere İlçesi Ovit Yaylası’nda yapımına başlanılan Ovit Tüneli, çevresindeki emlak fiyatlarının tavan yapmasına neden oldu.

İkizdere`de emlak fiyatları fırladı
Rize’nin İkizdere İlçesi Ovit Yaylası’nda yapımına 2012 yılı Mayıs ayında başlanılan ve 2015 yılı içerisinde tamamlanması planlanan, 12 km uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun tüneli olması özelliği de bulunan Ovit Tüneli çevresindeki emlak fiyatlarının artmasına neden oldu.  Tünelin tamamlanması ile kar yüzünden yılın altı ayı araç ulaşımına kapalı olan Rize-Erzurum Karayolu’nun yılın 12 ayı araç ulaşımına açılacak olması yatırımcıların bölgeye ilgisini arttırdı. Son aylarda özellikle yabancı yatırımcıların bölgeden elmam almak istemesi evlek fiyatlarının fırlamasına neden oldu.

  Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Turizm Yöneticileri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi aynı zamanda Ridos Termal Oteli’nin sahibi Kasım Ekşi, bölgedeki emlak fiyatlarında normalin üzerinde bir artış gözlediklerini belirterek, “ Şu an ilçemizde arazinin metre karesi yaklaşık 400 TL’den satılıyor.  Yol üzerinde ki 100 metre kare bir dükkanın fiyatı ise 400 bin TL civarında. Daire fiyatları ise 150 bin TL’ye ulaştı. Bu artışa tünel inşaatının başlaması ile birlikte yabancı yatırımcıların bölgeye olan ilgisinin artması neden oldu. Tünel inşaatından önce arazinin metre karesi 100 TL’den satılıyordu. Yakın bir tarihte bölgemize Avusturya ve Suudi Arabistan’dan yatırımcılar gelerek özellikle otel yapmak için uygun araziler baktılar. Tünel bölgemize olan turist ilgisini de artırdı. Sahibi bulunduğu otelin önümüzde ki yaz sezonu için rezervasyonları neredeyse dolmuş durumda. Yaz sezonu için Ocak ayından itibaren rezervasyon  almaya başladık. Nisan  ve Mayıs ayları tamamen doldu. Tünelin tamamlanması ile ilgi daha da artacak. Bu nedenle şimdiden bu talebi karşılayacak otellerin yapılması gerekiyor.”dedi.

  Türkiye’nin en büyük Dünyanın ise sayılı tünelleri arasında yer alacak Ovit Tünelinin tamamlanması ile Doğu Karadeniz’i, Doğu’ya bağlayacak önemli bir ticaret ve ulaşım geçidi olacağı düşünülüyor. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2013, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73