banner72

İl Genel meclisi Pazar'da Toplandı

Rize İl Genel Meclisi, temayüllerin dışına çıkarak ilk kez toplantısını Rize'deki meclis salonu yerine Pazar İlçesi'nde yaptı.

İl Genel meclisi Pazar'da Toplandı

Rize İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Başkanlığı’nın toplantısı ilk kez il dışında yapıldı.

Rahmi Metin’in Meclis Başkanlığında Pazar Öğretmenlerevi’nde gerçekleştirilen Rize İl Genel Meclisi’nin 13 birleşimine başkan ve üyelerle birlikte, Rize İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sultan Yılmaz, Rize Tarım İl Müdürü Adem Çekiç’in yanı sıra Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Basa, muhtarlar ve davetliler de katıldı.

Toplantıda tarım sektöründe kivi ve likapa üretimi ile sorunlarının yanı sıra deniz ürünlerinin değerlendirilmesi konuları gündeme alındı.

32742

Rahmi Metin, bu tür resmi meclis toplantılarının il dışında yapılmadığını belirterek, “Türkiye genelinde il genel meclisinin bu tür bir resmi toplantıları il merkezinde yapılır. Biz meclis başkanının inisiyatifiyle il dışında senede 1 veya 2 kez yapılmasını uygun görüyoruz. Bu ay da yoğun gündemle dolu bir toplantımızı Pazar İlçemizde belki ilçemizde gelişmeye başlayan tarım konusuyla ilintileyerek burada yapmayı uygun gördük.” dedi.

32743

Toplantıda ilk sunumu SS Rize - Artvin Su Ürünleri Kooperatif Birliği Başkanı Barış Zaman yaptı. Deniz ürünleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Barış Zaman, “Denizlerimizi elbirliğiyle yok etme noktasına getirdik. Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye’de bir Deniz Bakanlığı’nın olmaması eksikliktir. Konu açılmışken ve Sayın Belediye Başkanımız da buradayken; ilçemizde bir balık satış yeri kurulması gerektiğini belirtmek istiyorum. Şehir merkezi balık kokusundan geçilmiyor” ifadelerini kullandı.

32744

Daha sonra kürsüye gelen Pazar Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi, Yrd. Doç. Mustafa Akbulut, yörede üretim çalışmaları gerçekleştirilen kivi ve likapa ürünüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

32745

Pazar Kivi Birliği Başkanı Yusuf Ziya Demir ise kivi üreticilerinin birlikte hareket etmemesi nedeniyle fiyat konusunda aksaklıklar yaşandığını ve üreticilerin birlikte hareket etmemesi nedeniyle tüccarların elinin güçlendirildiğini iddia etti.

32746

Rize İl genel Meclisi’nin Pazarlı üyeleri Leyla Veyisoğlu, Erdal Biber ve Rasim Çorbacı da birer konuşma yaparak çalışmaları değerlendirdiler.

32747

Programda son konuşmayı ise Pazar Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney yaptı. Güney, İl Genel Meclisi’nin Pazar’da toplanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

32748

32749

32750

32751

32752

32753

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2010, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73