banner72

İlaçlama yapılmadığı için doğal

En doğal Çay Rize Çayı

İlaçlama yapılmadığı için doğal

     İlkay Kavalcı’nın Haberi…
    Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz’de üretilen çayların dünyanın en doğal çayı olduğunu söyledi.
    Türkiye’de tarımı yapılmakta olan çayın en önemli özelliğinin biyolojik ve kimyasal kalıntılar içermemesi olduğunu belirten Erdoğan, bu durumun Doğu Karadeniz Bölgemizin iklim özelliğinden kaynaklandığını ifade etti.
     “Doğu Karadeniz Bölgesi’nde üretilen çayların en önemli özelliği üzerine kar yağmasından dolayı bitkinin kış ortamında -10’ları görmesi ve hasat döneminde gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farklarının fazla olmasıdır. Bundan dolayı mikrobiyolojik hastalık, böceklenme olmadığından ilaç kullanılmamaktadır” diye konuşan Erdoğan, dünyada bu özelliklere sahip tek çay üreticisi ülkenin Türkiye olduğunu belirtti. Erdoğan, “Türkiye iklim özelliğinden dolayı dünyada çay üreten ülkeler arasında çayın üzerine kar yağan tek ülkedir. Çay tarımı ülkemizde mikrobiyolojik ve böceklenme bakımından kimyasal mücadeleye gerek kalmaksızın yapılmaktadır. Ekvatora yakın bölgelerde çay üretimi yapılan ülkelerde hastalık ve böceklenmelere karşı kimyasal ilaçlama yapılıyor. Bu nedenle bitki üzerinde zirai ilaç kalıntısı kalıyor. Dolayısıyla pestisit kalıntısı oluşuyor. Türkiye’de üretilen çaylarda ilaçlama yapılmadığı için kalıntı da olmuyor. Çay üretimi daha sağlıklı bir alanda yapılıyor” diye konuştu.
      Erdoğan, tüm vatandaşların, sağlıklarını korumak için dünyanın en doğal çayı olan Türk çayını tercih etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2010, 21:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner74

banner73